Velikonoce, krásné jarní svátky, máme neodmyslitelně spojené s malovaným vajíčkem. Zajímavé jsou nejen tradiční české techniky, ale i současné způsoby zdobení vajec. Klasická kraslice je z vyfouklého, nejlépe bílého vajíčka. Skořápka musí být před vlastní tvorbou umytá, odmaštěná a suchá.
Jednou ze starých českých technik je vosková batika. A to buď pomocí špendlíku připevněného na dřívku nebo pomocí „stužky“.
Špendlík připevníme na dřívko nebo konec dřevěné tužky a jeho hlavičku namáčíme do horkého včelího vosku. Vzor tvoříme z teček a kapiček na bílém vejci. Po dokončení vajíčko namočíme do studené barvy na vejce. Po obarvení a zaschnutí nahříváme kraslici nad plamenem a hadříkem stíráme vosk. Vznikne nám tím barevné vajíčko s bílým vzorem.
Chceme-li mít vajíčko vícebarevné malujeme voskem nejprve ty části vzoru, které mají zůstat bílé. Skořápku potom obarvíme ve světlejší barvě (žlutá, oranžová) a dále pokračujeme v malbě voskem. Vzniklý vzor nyní bude žlutý (oranžový). Proces opakujeme, dokud není vzor celý. Postupujeme od nejsvětlejších barev k tmavším. Ideální je použít tři barvy. Na závěr odstraníme vosk.
Stužka je dřívko na konci rozříznuté, do kterého je vložena úzká kovová trubička. Tu namáčíme do horkého vosku a malujeme. Na rozdíl od špendlíku, trubička vytvoří stejnoměrnou čáru. Dále pracujeme stejně jako u batiky špendlíkem. Kreslíme nejdříve bílý vzor, poté použijeme žlutou a na konec červenou barvu. Vždy mezi barvením pokračujeme ve zdobení voskem. Na závěr vybarvíme štětcen černé plochy tuší a odstraníme vosk.
Další návody na velikonoční kraslice: velikonoční vajíčka, velikonoční kraslice a patchworková vajíčka.
Vyšívání - Úvod do vyšívání
Věnce - Tvorba věnců ze suchých květů
Aranžování suchých květů - Úvod do aranžování suchých květů
Šátek s květy - Malovaný hedvábný šátek