Velikonoční kraslice

Velikonoční kraslice Velikonoční kraslice

Velikonoce, krásné jarní svátky, máme neodmyslitelně spojené s malovaným vajíčkem. Zajímavé jsou nejen tradiční české techniky, ale i současné způsoby zdobení vajec. Klasická kraslice je z vyfouklého, nejlépe bílého vajíčka. Skořápka musí být před vlastní tvorbou umytá, odmaštěná a suchá.

Jednou ze starých českých technik je vosková batika. A to buď pomocí špendlíku připevněného na dřívku nebo pomocí „stužky“.

Batika pomocí špendlíku

Velikonoční kraslice Velikonoční kraslice

Špendlík připevníme na dřívko nebo konec dřevěné tužky a jeho hlavičku namáčíme do horkého včelího vosku. Vzor tvoříme z teček a kapiček na bílém vejci. Po dokončení vajíčko namočíme do studené barvy na vejce. Po obarvení a zaschnutí nahříváme kraslici nad plamenem a hadříkem stíráme vosk. Vznikne nám tím barevné vajíčko s bílým vzorem.

Chceme-li mít vajíčko vícebarevné malujeme voskem nejprve ty části vzoru, které mají zůstat bílé. Skořápku potom obarvíme ve světlejší barvě (žlutá, oranžová) a dále pokračujeme v malbě voskem. Vzniklý vzor nyní bude žlutý (oranžový). Proces opakujeme, dokud není vzor celý. Postupujeme od nejsvětlejších barev k tmavším. Ideální je použít tři barvy. Na závěr odstraníme vosk.

Batika pomocí „stužky“

Velikonoční kraslice Velikonoční kraslice

Stužka je dřívko na konci rozříznuté, do kterého je vložena úzká kovová trubička. Tu namáčíme do horkého vosku a malujeme. Na rozdíl od špendlíku, trubička vytvoří stejnoměrnou čáru. Dále pracujeme stejně jako u batiky špendlíkem. Kreslíme nejdříve bílý vzor, poté použijeme žlutou a na konec červenou barvu. Vždy mezi barvením pokračujeme ve zdobení voskem. Na závěr vybarvíme štětcen černé plochy tuší a odstraníme vosk.

Další návody na velikonoční kraslice: velikonoční vajíčka, velikonoční kraslice a patchworková vajíčka.
Velikonoční kraslice - další články

Vyšívání - Úvod do vyšívání
Věnce - Tvorba věnců ze suchých květů
Aranžování suchých květů - Úvod do aranžování suchých květů
Šátek s květy - Malovaný hedvábný šátek