Vyšívání

Vyšívání Vyšívání
Realizace: Arnošta Seidlová

Vyšívání je krásná výtvarná technika s dlouhou a bohatou tradicí. Od dávných dob si lidé různých kultur zdobili výšivkou nejen oblečení, ale i všechny textilie v domácnosti. Naše babičky měly vyšívané záclony, ubrusy, přehozy, povlečení, dokonce i ručníky a utěrky. Většina dívek dostala výbavu ozdobenou vyšitým monogramem a to i na nejmenším kapesníčku. Nesmíme zapomenout také na bohatě vyšívané lidové kroje. Každá stuha byla uměleckým dílem.

Ani v současnosti nehrozí, že výšivka nebude mít dostatek nadšených pokračovatelů. Práce s krásnými látkami a barevnými přízemi nám poskytne vítané uvolnění v naší uspěchané době.

Vyšívání Vyšívání

Jehly

Výběr vhodné jehly závisí na tloušťce niti a použité tkanině. Vyšívací jehla má mít dostatečně dlouhé ouško a ostrou špičku. Špička umožní jehle lehce projít tkaninou a ve velkém oušku má nit dostatek prostoru, aby volně klouzala.

Vyšívací příze

Příze jsou dostupné v poměrně širokém výběru barev a materiálu. Výběr příze zavisí na typu výšivky i na tkanině, se kterou chceme pracovat. Použít můžeme: vyšívací bavlnku, matovou vyšívací bavlnku (je silnější), vyšívací hedvábí, bavlněnou přízi, perlovku a dále specializované příze, vlněné, goblénové, kovové nitě, stužky. Vyšívat je možné i korálky.

Tkaniny

Materiálů vhodných k vyšívání je velké množství. Začátečníkům doporučuji tkaninu s volnou vazbou, má přesný počet nití na cm2. Tkaniny s volnou osnovou jsou ideální na vyšívání pravidelně rozmístěných stehů. Čím je látka hustší, tím menší stehy děláme. Začátečník potřebuje látku z pevné tkaniny, aby nedocházelo k jejímu natahování, což se může stát u tkanin s hustou vazbou, jako je hedvábí, samet a vlněné textilie.

Další materiál

Při vyšívání nám mohou pomoci vyšívací rámy nebo bubínky. Dále budeme potřebovat ostré nůžky, náprstky, navlékače jehel, krejčovský metr a prostředky k přenesení vzoru, jako jsou tužky, mizící fixy, krejčovská křída, pauzovací papír, krejčovský kopírák. Záleží na tom, jakým způsobem budeme vzor přenášet. Dále čtverečkovaný papír na zvětšení vzorů (může nám ho nahradit kopírka, pokud ji máme k dispozici).
Vyšívání - další články

Šátek s květy - Malovaný hedvábný šátek
Podzímní šála s padajícími listy - Filcovaná šála
Vánoční věnec - Filcovaný věnec
Filcování za pomoci šablony - Filcované ozdoby