Patchworková vajíčka

Patchworková vajíčka Patchworková vajíčka Realizace: Alena Isabella Grimmichová, grimmich.cz

Vejce jsou jistě neodmyslitelným symbolem Velikonoc, jara, nového života. V křesťanství je vejce považováno za symbol vzkříšeného Krista. V pohanských jarních slavnostechtech hrálo roli symbolu plodnosti. Prastaré tradice se tak spojují v jedno. Symbol zůstane symbolem i když k výzdobě našeho domova nepoužijeme pravá vejce, ale vytvoříme vlastní, pomocí polystyrenu a zbytků látek. Patchwork bývá složitá a pracná metoda, my Vám však ukážeme techniku rychlou, snadnou a velice efektní. Nikoho nenapadne, že jste nepoužili jehlu ani nit.

Patchworková vajíčka
1 Materiál: polystyrenová vejce (můžete koupit v květinářství), zbytky látek, nůžky, ostrý řezák, tužku, nůž s kulatou špičkou, stužky na dozdobení.
Patchworková vajíčka
2 Nejprve si udělejte návrhy vzorů a vyberte vhodné barevné kombinace látek. Tužkou překreslete zamýšlený vzor na vejce.

Patchworková vajíčka
3 Linie vzoru prořízněte do hloubky asi 5mm. Řezák musí být opravdu ostrý, jinak se vám bude polystyren drobit.
Patchworková vajíčka
4 Z látky si vystřihněte jednotlivé díly vzoru a to tak, že po stranách necháte okraj o šířce 1cm na záhyby. Látku přiložte na vajíčko a příborovým nožem zasuňte okraje dílu do zářezů. Rovnoměrně zasunujte ze všech stran tak dlouho. až bude látka napnutá, bez jakýchkoliv záhybů.

Stejným způsobem pokračujte dál. Pokud se vám některý díl nepovede, nebo se vám nebude zdát výběr vzoru, bez obav látku z korpusu vytáhněte a postup opakujte s novým dílem.Důležitý je dostatečně hluboký zářez, aby látku udržel. Pokud jste vystříhly příliš velké okraje, raději je zkraťte, aby nevytvořily v záhybech boule, případně nevylomily kus polystyrenu. Naopak malé okraje látku na vejci neudrží, to raději udělejte nový díl. Pracujete s látkou, tak se nepokoušejte o opravy pomocí lepidla. Povrch by v místě lepení byl zatvrdlý a změnil by barvu. Hotová vejce ovažte mašlemi a položte na stůl, nebo zavěste do prostoru. Stejným způsobem můžete vytvořit věnce, srdíčka nebo patchworková zvířátka.

Další návody na velikonoční kraslice: velikonoční vajíčka, kraslice a velikonoční kraslice.


Patchworková vajíčka - další články

Patchwork - Žluté hvězdy - modrozelená deka
Slovník keramických pojmů - Základní keramické pojmy
Věnec z korálků - Věnec z korálků
Dekorace z chmelu a korálků - Dekorace z chmelu a korálků