Ubrousky se vzorem motýlů

Ubrousky se vzorem motýlů Ubrousky se vzorem motýlů
Ukázka z knihy Tisk a razítkování, realizace Alena Isabella Grimmichová Grimmich.cz, hedvábné šátky

Ubrousky nebo prostírání si vytvoříme technikou ručního tisku razítky. Razítka lze koupit hotová, případně si je můžeme vyřezat sami ze dřeva, gumy, linolea nebo třeba brambory. My použijeme bunta razítka, což jsou jemně vyřezávaná dřevěná razítka z Indie.Lze je koupit ve výtvarných potřebách a na internetu.

Materiál: Plátěné ubrousky, krycí barvy na textil (černá, bílá, případně další odstíny), dřevěné razítko (bunta), plochý a kulatý vlasový štětec.

Ubrousky se vzorem motýlů
1 Postup: Razítko lehce natřeme bílou barvou. Otisk si vyzkoušíme nejprve nanečisto, abychom zjistili potřebné množství barvy, poté razítkujeme do každého rohu ubrousku.
Ubrousky se vzorem motýlů
2 Jakmile je barva suchá, můžeme pokračovat v tisku dalšími odstíny, v našem případě černou. Razítko omyjeme studenou tekoucí vodou a osušíme.

Ubrousky se vzorem motýlů
3 Natřeme černou barvou a přetiskneme bílého motýla tak, že se maličko odchýlíme od původního otisku. Dojde tak k vytvoření jakéhosi stínu motýla. Obrázek se tím rozpohybuje. Některé motýlky můžeme přetisknout i více odstíny.
Ubrousky se vzorem motýlů
4 Po zaschnutí barvy z rubové strany zažehlíme dle návodu na lahvičce. Tím celý výrobek zafixujeme. Pereme v mýdlovém roztoku nebo šamponu do 40°C.


Ubrousky se vzorem motýlů - další články

Sáčky -
Japonská batika -
Sáček na kolíky se zlatými sněhovými vločkami -
Jarní šály - batikování