Šála vytvořená japonskou batikou
realizace Alena Isabella Grimmichová
grimmich.cz
Technikou japonské batiky – šibori ozdobíme hedvábnou šálu. Stejnou techniku můžeme použít třeba na jemný bavlněný přehoz. Šálu ozdobíme polovinami čtverců, které se budou z obou stran do sebe „zakusovat“.
Materiál: Budeme potřebovat hedvábnou šálu (my jsme použili Crepe de Chine, ale vhodný je i pongé nebo jemné bavlněné plátno) 45 x 180 cm, barvy na batiku (smaragdovou a světlou zeleň, žlutou, námořnickou modř), ocet, plochý štětec, provázek, gumičky, mikrotenový sáček a hrnec s pařákem.
1 Šálu přeložíme na polovinu a poté na čtvrtinu. Dobře zažehlíme sklady (puky). Vzniklý čtverec přeložíme úhlopříčně napůl.
2 Nyní máme trojúhelník, který postupně překládáme.
3
4 Vzniklý pruh hedvábí přeložíme napůl a vyznačíme si žehličkou střed.
5 Jednu polovinu začneme vinout do šňůrky, kterou pak velmi pevně namotáme podobně jako klubíčko vlny.
6
7 Vzniklý uzel převážeme gumičkou a provázkem. Nyní vytvoříme stejný uzel z druhé poloviny složeného hedvábí. Všechny barvy jednotlivě rozpustíme v miskách s horkou vodou a používáme je dále jako roztok (1/3 barvy, 2/3 vody).
8 Štětcem vytváříme barevné skvrny ze všech stran uzlů. Ocet rozmícháme ve vlažné vodě (1/3 octa na 2/3 vody) a celé hedvábí touto směsí štětcem potřeme tak, aby dobře nasáklo octem. Hedvábí s octem necháme půl hodiny odležet. Poté je vložíme do mikrotenového sáčku a pevně zavážeme. Fixujeme 20 minut v páře, a po vyjmutí je necháme trochu vychladnout. Obarvený šál vložíme do vlažné vody a vymyjeme z něj povrchovou barvu, potom odmotáme provázek. Dobře vymáchanou šálu necháme odkapat a ještě mokrou vyžehlíme.