Jarní šály

Jarní šály Jarní šály
realizace Alena Isabella Grimmichová grimmich.cz

Jarní šály si vytvoříme pomocí jednoduché batiky pomocí barev v prášku. Na první použijeme odstíny tmavě modré, černé a šedé. Na druhou odstíny hnědé, modré a cihlové.

Materiál : 2x hedvábná šála (organza), plochý štětec, batikovací barvy (Cheds nebo Chevas), mikrotenový sáček, hrnec s pařákem.

Jarní šály
1 Šálu smotáme do šňůrky a položíme na pracovní plochu. Batikovací práškové barvy nasypeme do skleniček, zalijeme vařicí vodou a dobře promícháme. Barvy budeme používat jako roztok. Necháme je vychladnout a poté je plochým štětcem nanášíme na hedvábí. Jednotlivé barevné skvrny vytváříme po celé ploše stočené šály a to v dostatečném množství, aby barvy pronikly až do hedvábí. My jsme pracovali s organzou, což je druh hedvábí, které špatně přijímá barvu, proto je ve výsledku velká část šály bílá. Pokud budete pracovat se savějším materiálem (pongé, bavlna), látka se probarví mnohem více. Podobného efektu jako u organzy dosáhnete pevným svázáním látky.
Jarní šály
2 Po nabarvení celé šály naneseme na hedvábí štětcem octový roztok (3 díly vody a 1 díl octa). Necháme půl hodiny odležet na mřížce nebo sítu. Šálu zabalíme a zavážeme do mikrotenovém sáčku, fixujeme 20 minut zakryté v hrnci (na pařáku). Poté odklopíme pokličku a hedvábí necháme vychladnout. Po zafixování šálu vymácháme ve vlažné vodě, necháme uschnout a ještě vlhkou vyžehlíme. Hedvábí pereme ručně v mýdle nebo šamponu, ve vodě do 40°C.


Jarní šály - další články

Kolíčková batika - batikování
Pareo - batika a tisk
Ubrus s kruhy - batika a tisk
Recyklovaný ubrus - batika a tisk