Pareo

Pareo Pareo
Ukázka z knihy Tisk a razítkování, Realizace: Alena Isabella Grimmichová, hedvábné šátky a hedvábí na webu Grimmich.cz.

Půvabné pareo k plavkám si vytvoříme kombinací mačkané batiky a tisku bramborovými razítky. Stejným způsobem si můžeme udělat ze starého prostěradla deku na pláž nebo ubrus na piknik.

Materiál: hedvábné pareo velikosti 90 x 180 cm (můžeme použít také bavněné plátno) oranžovou práškovou barvu na textil, ocet, přírodní provázek, gumičky, staré punčochy, dva odstíny zelené krycí barvy na textil, plochý štětec, nůž, vykrajovátko na cukroví.

Pareo
1 Suchou namačkanou látku vsuneme do punčochy (pokud je látka tak silná, že se tam nevejde, jednoduše ji svážeme provázkem). Je důležité co nejpravidelnější namačkání, aby byl vzor rozprostřen na celé ploše.
Pareo
2 Látku v punčoše pevně svážeme a dáme do oranžové barvicí lázně, kterou jsme připravili dle návodu na sáčku.

Pareo
3 Po obarvení a vymáchání punčochu opatrně rozstřihneme a nabatikovanou látku vyjmeme.
Pareo
4 Znovu několikrát vymácháme a vyžehlíme. Pokud jsme použili hedvábí, žehlíme za vlhka.

Pareo
5 Umytou bramboru rozřízneme napůl a do jedné poloviny vmáčkneme vykrajovátko na cukroví.
Pareo
6 Okolí vykrajovátka odřízneme, čímž nám vznikne razítko ve tvaru srdce. Razítko položíme rozříznutou stranou na ubrousek a necháme ho tak několik minut, abychom se trochu zbavili šťávy z brambory. Mezitím si připravíme pracovní stůl, kde budeme tisknout. Pokryjeme ho starými novinami nebo balicím papírem. Na papír položíme vyžehlenou látku.

Pareo
7 Barvu nanášíme na razítko štětcem. Na odstřižek látky si vyzkoušejte kolik barvy budete na razítku potřebovat, aby byl otisk hezký. Jakmile máme zkoušku za sebou, naneseme barvu na razítko a kolmo přitiskneme na látku.
Pareo
8 Nejprve natiskneme srdíčka světle zelená, poté razítko otřeme ubrouskem a tiskneme další tmavě zelená. Během tisku dáváme pozor, abychom s látkou nepohnuli, protože barva se prosákne až na papír a otisk by se mohl rozmazat. Barvy necháme dobře zaschnout a látku z rubové strany zažehlíme (dle návodu na barvách).


Pareo - další články

Ubrus s kruhy - batika a tisk
Recyklovaný ubrus - batika a tisk
Polštářky s jablky - batika a tisk
Hedvábné náhrdelníky - Hedvábí