Polštářky s jablky

Polštářky s jablky Polštářky s jablky
Realizace: Alena Isabella Grimmichová, hedvábné šátky a hedvábí na webu Grimmich.cz

Ukázka z knihy Zábavné tvoření

Polštářky s motivem barevných jablíček si vytvoříme technikou tisku přírodninami. Je to snadné, rychlé a polštářky se nám budou hodit třeba na zahradní lenošení.

Polštářky s jablky
1 K tisku budeme potřebovat krycí barvy, plochý štětec, staré noviny, papírové utěrky, bavlněný povlak na polštář, žehličku, sklenici s vodou a jablko (Z jablka nám postačí půlka a tak je možné použít natlučené nebo lehce zkažené ovoce. Důležité je, aby bylo jablko hezké v řezu. Zdravá jablka raději snězte.) Polštář vypereme, vyžehlíme a připravíme si tisk.
Polštářky s jablky
2 Tiskneme na stole, na měkkčí podložce, aby byl otisk rovnoměrný. Jako podložka postačí několik vrstev starých novin nebo složené staré prostěradlo. Na to položíme polštář, který si uvnitř vyložíme papírem (opět postačí staré noviny).Papír zabrání barvě, aby neprosákla na druhou stranu. Rozkrojíme jablko a položíme ho rozkrojenou stranou na papírové utěrky. Necháme ho takto několik minut, aby se ovocná šťáva vsákla do utěrky a nekazila nám tisk.

Polštářky s jablky
3 Poté jablko plochým štětcem natřeme barvou a pevně přitiskneme na látku. Otisk jablka má být zřetelný s jasnými okraji. Pokud se to nedaří, nanášíme buď málo barvy, nebo nemáme kvalitní podložku. Podložka musí být měkká a rovná.
Polštářky s jablky
4 Vosk necháme ztuhnout (můžeme ho dát na chvíli i do mrazáku) rozlámeme. Tiskneme nejprve světlými odstíny, v našem případě žlutou. Na ploše polštáře vytvoříme několik otisků v různých směrech.

Polštářky s jablky
5 Pokračujeme v tisku zelenou barvou. Štětec dobře vypereme ve sklenici s vodou.Při každé změně barvy, potřebujeme čistou vodu a čistý štětec. Z jablka setřeme lehce ubrouskem zbytky žluté barvy a netřeme ho zeleně. Otisky klademe na volná místa, ale můžeme jimi také částečně překrývat již natištěná jablka.
Polštářky s jablky
6 Postupujeme stejně všemi odstíny, které jsme si pro tisk vybrali. Od nejsvětlejších po nejtmavší. Na závěr natiskneme zlatá jablíčka. Barvy necháme dobře zaschnout a poté dle návodu na barvách zažehlíme.


Polštářky s jablky - další články

Hedvábné náhrdelníky - Hedvábí
Šibori na válci - Batika
Strakatý batikovaný polštář - Batikování
Batikovaný polštář - Vosková batika