Kolíčková batika

Kolíčková batika Kolíčková batika
realizace Alena Isabella Grimmichová grimmich.cz

Ubrus v jemných modrých tónech vytvoříme pomocí kolíčkové batiky. Velmi snadné techniky, kterou zvládnou i úplní začátečníci. Kolíčková batika je technika, při které jako rezerváž používáme obyčejné kolíčky na prádlo ve spojitosti se sklady použité látky. Látka musí být ze 100% přírodního materiálu, z bavlny, hedvábí, vlny nebo lnu.

Kolíčková batika
1 Materiál: bílý čtvercový plátěný ubrus, barvy na bavlnu v prášku (Cheds nebo Chevas) světle a tmavěmodrou, kolíčky na prádlo. Postup: Ubrus složíme nejprve na polovinu, dále na čtvrtinu a skládáme stále dále, až vytvoříme nejmenší čtverec, jaký si přejeme a jaký ještě lze sepnout kolíčky. Náš ubrus má velikost 90 x 90 cm a složili jsme ho tak, že nám celkově vzniklo 16 čtverců o velikosti 22,5 x 22,5 cm.
Kolíčková batika
2 Každý sklad, který vytvoříme pečlivě zažehlíme. Jakmile máme sklady hotové, vezmeme vzniklý čtverec a sepneme ho po stranách kolíčky na prádlo. Kolíčky upevňujeme v pravidelných rozestupech. V místech kam je dáme, vzniknou světlé stopy. Podle návodu na barvách rozděláme světle a tmavěmodrou lázeň. Čtverec plátna vložíme jedním cípem do světlé barvy a šikmo namočíme, aby se obarvil trojúhelník (šikmá polovina čtverce). V lázni ponecháme pár minut, vyjmeme, dáme odkapat a poté namočíme látku opačným cípem do tmavé barvy a postupujeme stejně. Obarvené složené plátno nejprve trochu vymácháme, poté odstraníme kolíčky a tentokrát rozložíme a pořádně vymácháme. Ubrus vyžehlíme a máme hotovo.

Kolíčková batika
3 Vzor ubrusu je tvořen přechody světlejších a tmavších trojúhelníků s pravidelnými bílými vzory, které vznikly rezerváží kolíčky.
Kolíčková batika
4 Na detailu je dobře vidět bílá stopa po kolíčku. Stejné vzory lze vytvořit na polštáře, závěsy nebo třeba dětské oblečení. Barvené plátno udržujeme tak, že je pereme ve vlažné vodě do 40°C, nesušíme na přímém slunci, barvy tak vydrží dlouhodobě.


Kolíčková batika - další články

Jarní šály - batikování
Pareo - batika a tisk
Ubrus s kruhy - batika a tisk
Recyklovaný ubrus - batika a tisk