Žluté hvězdy - modrozelená deka

Žluté hvězdy  - modrozelená deka Žluté hvězdy  - modrozelená deka

Velikost: 177 x 189 cm (celkem 7 x 7 hvězd)

Působivé žluté hvězdy na modrozeleném podkladu vám možná připomenou letní nebe plné hvězd. Zrovna tak vám ale může blesknout hlavou, že koncem léta abyste už zase začaly myslet na Vánoce. Můžete ji tedy brát jako takovou malou předvánoční ochutnávku, protože stačí použít vánočně laděné látky a vhodnou barevnost a máte vánoční quilt jako víno. Přitom se jedná o střihově poměrně jednoduchou deku, zajímavý efekt hvězd vlastně vytváří odšité rohy u meziproužků.

Označení látek:
Látky – barvaCelková spotřeba (šíře 140 cm)
č. 1 – modrá 170 cm na díly
č. 1 – modrá 380 cm na zadní stranu
č. 2 – zelená 140 cm
č. 3 – žlutá 125 cm (65 cm na dílky, 60 cm na lem)
vatelín380 cm
Pomůcky: bavlněné látky, vatelín, modrá niť na sešívání, žlutá niť na quiltování, šicí potřeby, otočný řezák, podložka, pravítko, šicí stroj
Tvar a barva dílů Rozměry dílů bez přídavků na švyPočet dílů
A118 x 18 cm36 ks
B114 x 18 cm12 ks
C18 x 18 cm12 ks
D18 x 14 cm4 ks
E27 x 18 cm84 ks
F27 x 14 cm14 ks
G27 x 8 cm14 ks
H37 x 7 cm49 ks
I32,5 x 2,5 cm196 ks
Lem 3 (výsledná šíře 2 cm) 10 x cca 810 cm (s přídavky)

Pracovní postup

Nastříhejte si jednotlivé díly podle rozpisu. Pomocí rychlého postupu si připravte meziproužky – vytvoříte si tak díly E+, F+ a G+. Podle nákresu sešijte jednotlivé díly k sobě do pruhů, pak sešijte jednotlivé pruhy k sobě až vytvoříte celý top. Vytvořte sendvič a deku proquiltujte. S prošíváním začněte uprostřed deky – nejprve prošijte každý zelený díl po obvodu, ve švu. Poté můžete vyšít „paprsky“ směrem od každé hvězdy (viz nákres), k prošívání použijte žlutou niť. Nakonec deku olemujte. Dvojitý lem přišijte na rubovou stranu deky, přehněte do lícu a ve vzdálenosti 1 mm od kraje přeloženého lemu prošijte na stroji žlutou nití.

Rychlý postup odšívání rohů

Na díl E, F či G (zelená barva) položte na roh čtvereček žluté látky – díl I, a to lícem na líc látky. Z rohu do rohu žlutého dílu prošijte obě vrstvy na stroji (je možné si tuto linku naznačit předem tužkou podle pravítka), přebytečnou látku odřízněte a našitý trojúhelník otočte a sežehlete tak, aby švové přídavky směřovaly do rohu. Totéž udělejte na protilehlém rohu u krátké strany dílů, tak získáte díly F+ a G+. U dílu E odšijte ještě další dva protilehlé rohy (viz nákres), vytvoříte tak díl E+.


Žluté hvězdy - modrozelená deka - další články

Patchworková vajíčka - Velikonoční dekorace
Slovník keramických pojmů - Základní keramické pojmy
Věnec z korálků - Věnec z korálků
Dekorace z chmelu a korálků - Dekorace z chmelu a korálků