Dopisní papír - slepotisk

Dopisní papír - slepotisk Dopisní papír - slepotisk
Ukázka z knihy Dárky z lásky, realizace: Alena Isabella Grimmichová grimmich.cz

Slepotisk nebo technika reliéfní ražby je způsob, jak vytvořit na papíru plastický motiv. Vzniklý reliéf vytvoří hru světla a stínu tak, jak to známe z luxusních dopisních papírů, svatebních oznámení nebo novoročenek. Nejsnáze ovšem vytvoříte slepotisk pomocí ScrapBossu. Jedná se o sadu umělohmotné podložky s ůchyty a hladítkem a vyměnitelné šablony. Práci pak zvládne i dítě a přitom výsledky budou naprosto profesionální. Ukážeme si tuto techniku na zdobení dopisního papíru, ale využijete ji na všechny možné výrobky z papíru od pohlednic, přes obálky knih až po stínidla.

Dopisní papír - slepotisk
1 Co budeme potřebovat: ScrapBoss (lze koupit na
Dopisní papír - slepotisk
2 Na desku ScrapBossu vložíme nejprve neprůhledný díl šablony, poté druhý průhledný a vybereme si vzor, který chceme přenést na papír. Mezi obě fólie vložíme papír a nastavíme ho v místě vzoru. K správnému nastavení nám pomáhá mřížka, vyznačená na šabloně. Nestane se tedy, že bychom vzor nedali rovnoběžně s okrajem papíru.

Dopisní papír - slepotisk
3 Fólie i s papírem připevníme k podložce pomocí kolíčků. Vzhledem k tomu, že jsme si vybrali papír větší než je prostor podložky, neuchytíme fólii na všech místech. To, že nám spodek papíru kouká ven při práci nijak nevadí. Pouze musíme dát pozor, aby se nepomačkal.
Dopisní papír - slepotisk
4 Levou rukou pevně přidržujeme fólii, aby se papír pod ní nepohnul a pravou rukou hladítkem vytlačujeme vzor. Vzor můžeme změnou polohy papíru různě obměňovat a rozšiřovat. Na jeden vzor můžeme použít i více šablon. Vytvoříme tak na každém papíru originální motiv.

Dopisní papír - slepotisk
5 Hotový reliéf působí velmi elegantně.
Dopisní papír - slepotisk
6 Na dopisní papíry dáváme vzor po stranách nebo doprostřed horní části. Velký vzor můžeme umístit do jednoho rohu, malé do dvou nebo všech rohů. Hotovým dopisním papírem jistě okouzlíte každého adresáta.


Dopisní papír - slepotisk - další články

Ozdobné obálky - Ozdobné obálky
Papírová srdíčka - Papírová srdíčka
Srdíčkový závěs - Srdíčkový závěs
Barevná ledová mísa - Mísa vytvořená z ledu je ideální k podávání zmrzliny, chlazení šampaňského nebo i jen jako působivá dekorace.