Mandaly

Mandaly Mandaly
realizace: Alena Isabella Grimmichová, Grimmich.cz - hedvábné šátky a hedvábí

Mandaly patří mezi techniky japonské batiky - šibori, kde jsou vzory vytvořené přesným skládáním a vytvořením uzle podobného turbanu a závěrečným převázáním provázkem. Budeme potřebovat šálu Pongé 5, 45x180cm (lze koupit ve výtvarných potřebách), barvy na látku - batikovací (červenou, oranžovou, khaki, žlutou, růžovou, a hnědou), ocet, plochý štětec, provázek, gumičky, mikrotenový sáček a hrnec s pařákem.

Mandaly
1 Šálu přeložíme na polovinu, pak na čtvrtinu. (Hedvábí musí být před začátkem práce vyprané a perfektně vyžehlené.) Vznikne tak první čtverec o stranách 45 x 45 cm. Dobře zažehlíme sklady. Každý záhyb, který na látce vytvoříme, musí být přesný, aby vznikly symetrické vzory.Opět přeložíme na polovinu a pak na čtvrtinu. Vzniklý druhý menší čtverec (velikosti 22,5 x 22,5 cm) přeložíme úhlopříčně napůl.
Mandaly
2 Nyní máme trojúhelník, který postupně překládáním zužujeme směrem ke středu tohoto 2. čtverce dle obrázku, přičemž střed čtverce se nachází na obrázcích vlevo dole.

Mandaly
3 Sklady stále zažehlujeme.
Mandaly
4 Vzniklý trojúhelník přeložíme napůl a užší polovinu trojúhelníku začneme kroutit do šňůrky, tu pak velmi pevně namotáme podobně jako klubíčko vlny.

Mandaly
5 Uzel, který takto vznikl pevně převážeme provázkem. Všechny barvy, kromě hnědé, rozpustíme ve vařicí vodě a používáme je dále jako roztok (1/3 barvy, 2/3 vody).
Mandaly
6 Barvu necháme trochu vychladnout a štětcem ji pomalu nanášíme na hedvábí. Barvu na stejné místo nanášíme opakovaně, aby se probarvilo celé hedvábí.

Mandaly
7 Poté rozmícháme ocet ve vlažné vodě (1/3 octa na 2/3 vody) a celý uzel touto směsí štětcem potřeme tak, aby celá smotaná část nasákla octem.
Mandaly
8 Hedvábí s octem dáme odležet na půl hodiny na mřížku nebo síto. Hedvábí vložíme do mikrotenového sáčku a hned za uzlem převážeme gumičkou. Ochráníme si tím bílé hedvábí před obarvením. Vezmeme druhý sáček a vše do něj vložíme a pevně zavážeme. Fixujeme 20 minut v páře a pak necháme trochu vychladnout.

Mandaly
9 Šátek vybalíme ze sáčků a vložíme do tmavěhnědé barvicí lázně, kterou jsme udělali dle návodu na sáčku. Obarvený šátek nyní nejprve vložíme do vlažné vody a vymyjeme z něj povrchovou barvu, teprve potom odmotáme provázek.
Mandaly
10 Šálu dobře vymácháme, necháme odkapat a ještě mokrou vyžehlíme. Vznikly nám čtyři mandaly v řadě. Hnědá barva vytvořila drobnou kresbu mezi barvami a obarvila okraje.


Mandaly - další články

Malované kravaty - Malované kravaty
Hedvábné tašky - Hedvábné tašky
Akvarelová malba a sůl - Akvarelová malba a sůl - hedvábí
Malované šátky - galerie - Malované hedvábné šátky