Rostliny podle barev

Rostliny podle barev Rostliny podle barev
realizace Alena Isabella Grimmichová grimmich.cz

Pro vytvoření aranžmá vhodného do určitého interiéru je zásadní barva rostlin, se kterými budeme pracovat.

Zelená, hnědá, bílá a béžová

Rostliny podle barev Rostliny podle barev

Klasické barvy sušených rostlin jsou zelená, hnědá, bílá a béžová. Jsou to barvy, se kterými se setkáme nejčastěji a které můžeme sbírat od jara do podzimu. Patří mezi ně trávy, listy, obilniny, rákos, větvičky, šišky, mechy, ale i květy hortensie, slaměnky, limonky, černuchy, třeslice, laskavce, šištice chmelu, květ cibule, měsíčnice vytrvalá, molucela, šater, makovice (velmi pěkné jsou makovičky vlčího máku). Pravděpodobně nashromáždíte největší množství rostlin právě těchto barev, proto je vhodné je použít jako základy kytic, ale můžeme tvořit i jemná elegantní aranžmá krémová, hnědá nebo zelená bez nutnosti přidat jasnější odstíny dalších barev.

Žlutá a oranžová

Rostliny podle barev Rostliny podle barev

Žlutá a oranžová jsou jasné barvy, které dodají kompozici světlo a teplo. Výrazné barvy si uchovávají slaměnky, limonky, řebříček, mochyně zahradní, růže, vratič obecný, kukuřice, světlice barvířská, měsíček lékařský, listopadka.

Červená

Rostliny podle barev Rostliny podle barev

Vrcholně estetickou barvou je červená. Aby nám zazářila v kompozici, často jsou sušené květy a plody dobarvovány. Velké množství květin si ale i po usušení udrží barvu přirozeně. Vyjmenujeme si zde některé květiny vhodné pro sušení v našich podmínkách v barevné škále od růžové po červenou. Velice dobře se suší růže, nejlépe 3 - 4 dny před dokonalým rozvitím. Sušíme je zavěšené květem dolů na vzdušném místě. Sušená růže má tmavší odstín než růže čerstvá. Dále jsou ideální květy hotensie, ostrožka, smil, vřesovec, laskavec ocasatý, růžová limonka, silenka, květ česneku, plody šípku, jeřabina a některé okrasné trávy jako růžová kostřava.

Rostliny podle barev Rostliny podle barev

Modrá, vínová a fialová

Tyto chladnější tóny nejsou v přírodě tak časté jako ostatní barvy, přesto jich lze najít dostatek. Nádherně modré a fialové zůstávají po usušení hortensie. Stejně tak si uchovají výraznou barvu limonky, chrpy, ostrožky zahradní, levandule, stračky, květ pažitky a bělotrnu.

Pro zvýraznění barvy konečného výtvoru jsou ideální barevné vázy, textilie, stuhy, v malém množství i umělé květy nebo plody.

Rostliny podle barev Rostliny podle barev


Rostliny podle barev - další články

Sušení vzduchem - Jak sušit rostliny
Závěsné aranžmá - Aranžmá vhodné k zavěšení nad vchodové dveře
Věnce - Tvorba věnců ze suchých květů
Aranžování suchých květů - Úvod do aranžování suchých květů