Misky pro čtenáře

Misky pro čtenáře Misky pro čtenáře
Realizace: Alena Isabella Grimmichová, hedvábné šátky a hedvábí na webu Grimmich.cz.

Lehounké misky s potiskem vytvoříme recyklací starých novin nebo časopisů. Práce je velmi snadná, rychlá a vhodná i pro malé děti.

Misky pro čtenáře
1 Co budeme potřebovat: staré noviny, disperzní lepidlo ( Herkules nebo Dispercoll), plochý štětec, potravinovou fólii, skleněnou nebo porcelánovou misku (poslouží nám jako forma), vodu, plastovou podložku.
Misky pro čtenáře
2 Postup: noviny natrháme na malé kousky. Misku dvakrát obalíme potravinovou fólií a fólii pevně k misce přimáčkneme.

Misky pro čtenáře
3 Obalenou misku položíme na plastovou podložku dnem vzhůru. Lepidlo naředíme vodou asi v poměru 2 : 1. Útržky novin namáčíme do lepidla a pokládáme v několika vrstvách na misku. Prsty uhlazujeme. Tento postup je vhodný pro menší děti. Další varianta postupu je taková, že fólii na misce potřeme zředěným lepidlem a pomocí štětce lepíme kousky novin přes sebe.
Misky pro čtenáře
4 Vše stále přetíráme lepidlem a novinové útržky štětcem dobře přimačkáváme k podkladu. Vytíráme tím i vzduch, který se pod papírem usadil a mohl by vytvářet nevhodné boule a bubliny. Minimální počet vrstev papíru je pět až šest. Misku necháme dobře usušit. Schnutí neurychlujeme žádným zdrojem tepla.

Misky pro čtenáře
5 Jakmile bude papír zcela suchý, roztrhneme folii uvnitř misky a formu vyndáme. Pokud je papírová miska skutečně dobře proschlá, lehce z ní sloupneme folii.
Misky pro čtenáře
6 V případě, že to snadno nejde, necháme práci ještě dosušit. Hotovou papírovou misku můžeme ještě z obou stran přetřít vhodným bezbarvým lakem. (Pokud chceme do misek dávat oříšky nebo sušené ovoce.) Miska může sloužit bez závěrečného laku na drobnosti (gumy, ořezávátka ...).


Misky pro čtenáře - další články

Květinová přáníčka - Papír
Krabička na dárky - Papírová krabička na dárky
Papírové kraslice - Velikonoční papírová vajíčka
Velikonoční přáníčka - Velikonoční přáníčka