Skleněná taštička

Skleněná taštička Skleněná taštička
Ukázka z knihy Dárky z lásky, realizace: Alena Isabella Grimmichová, Grimmich.cz - hedvábné šátky a hedvábí

Skleněná taštička
1 Skleněné trubičkové korálky (prodávají se většinou po malých balíčcích ve švadlenkách), ozdobné skleněné korále, jehla a nit na navlékání korálků. Navlečeme si nit asi 1,5 m dlouhou. Pro upevnění celého tkaní vytvoříme kotvicí korálek. Nabereme korálek, posuneme ho asi 15 cm od konce nitě. Jehlu provlékneme ještě jednou nebo dvakrát korálkem a utáhneme. Tím jsme vytvořili kotvu nebo uzlík. Nyní navlékneme řadu s 10 korálky. Utáhneme ji tak, aby seděly těsně vedle sebe.
Skleněná taštička
2 Navlékneme další korálek a jehlu provlečeme předposledním korálkem první řady v opačném směru, než jsme tuto řadu navlékali. Tím jsme začali vytvářet druhou řadu. Každý další navlečený korálek provlékáme stejně jako první vždy sudým korálkem první řady. Vytvoří se nám zoubky (mezery do kterých posléze zapadnou korálky třetí řady). Třetí řadu začneme navlečením korálku a provlečením jehly korálkem druhé řady. V každé řadě navlékáme vždy jen 5 korálků. Vytvoříme takto 40 řad. Nyní přeložíme utkanou plochu a oba konce spojíme.

Skleněná taštička
3 Zoubky po obou stranách zapadnou do sebe. Hotová taštička musí na obou stranách lícovat. Velikost taštičky je tak na větší minci.
Skleněná taštička
4 Dno taštičky sešijeme. Postupujeme tak, že jehlu protahujeme očky mezi korálky. Vznikne tak pevný dolní steh. Konec nitě zakončíme ukrytím v některém korálku.

Skleněná taštička
5 Nyní se pustíme do závěrečné části práce a tou je tvorba třásní. Vytvoření bohatého třásnění je velice zajímavé a přitom překvapivě snadné.
Skleněná taštička
6 Prvním krokem je navázání nitě do utkané plochy tak, aby pevně držela a zároveň nikde nekoukaly uzlíky. Nedaleko místa, které chceme zdobit protáhneme jehlu s nití skrz několik korálků.

Skleněná taštička
7 Jehlu vytáhneme z práce a poté ji podvlečeme pod nití mezi nejbližším párem korálků. Uvážeme na niti dvojitý uzel. Jehlu provlečeme dalšími korálky a lehce zatáhneme, aby uzlík uvázl v korálku, a tak se skryl. Nyní, když máme nit pevně přichycenou, můžeme postupovat v utkané ploše všemi směry. Postupujeme vždy vnitřkem korálků, takže nahoru a dolů se dostaneme rychleji, než doprava a doleva. Jehlu s nití provlékneme ven korálkem v místě, odkud chceme aby třáseň visela.
Skleněná taštička
8 Na nit navlékneme korálky a jako poslední dáme nejmenší rokajl. Druhým korálkem od konce provlékneme jehlu s nití a pokračujeme celou řadou až do utkané plochy. Utáhneme lehce nit a skrze korálky, pokračujeme na další místo, kde chceme mít ozdobu. Tentokrát nevytvoříme klasickou třáseň, ale utvoříme ozdobnou smyčku. Navlékneme malé korálky, jehlou se vrátíme do stejného korálku v ploše, z kterého jsme začínali. Postupně takto ozdobíme celou taštičku. Nyní vytvoříme závěsnou šňůrku. Navlečte do jehly nit asi 1,5 m dlouhou. Taštičku v horní části stiskněte aby korálky obou stran k sobě přilehly. První korálek po straně provlékněte a na nit navlékněte tolik korálků, kolik budete potřebovat k dosažení dostatečné délky šňůrky. Poté jehlu provlečte korálkem na opačném konci vrchního okraje. Na závěr zakončíme nit stejně, jako jsme s ní začínali, jen v opačném pořadí. Poté, co uděláme uzlík, projedeme ještě několik řad korálků sem a tam a posléze nit odstřihneme. Zabráníme tím rozvázání uzlíků a zároveň zpevníme celou práci.

Skleněná taštička
9 Na šňůrce vytvoříme třásně stejným způsobem jako na taštičce.
Skleněná taštička
10 Po jejich dokončení se skrz korálky vrátíme do utkané plochy a nit zakončíme.


Skleněná taštička - další články

Střapaté korále - Střapaté korále
Indiánský vzor - Indiánský vzor
Pouzdro na nezbytnosti - I. část - Tkaní
Pouzdro na nezbytnosti - II. část - Háčkování