Vzor

Vzor
autor Tomáš Macek

Protože tyto webové stránky, jsou určeny pro všechny příznivce keramiky, tedy i pro ty, co se zajímají o samotnou tvorbu, ale nemají dostatek příležitosti k její širší studii, pokusím se přiblížit pár náhledú, do hrnčířské kuchařky. Jistě si v těchto pohledech mohou na své přijít i ostatní, kteří si tak třeba více budou vážit rozdílností, které toto řemeslo nabízí. Jak je mým špatným zvykem, rozhodně nezačnu od začátku. To, jak se dá ta která nádoba, či objekt vytvořit, třeba napíše někdo z vás. Nebo zas já, ale až někdy jindy. Protože se zabývám především složitější tvorbou, která mi přináší pocit naplnění a navíc je dokonalou duševní terapií, bude tento popsaný zpúsob dekorace, krapet náročnější na čas, ale i zručnost. Rozhodně by se do takového zpúsobu tvorby, neměl pouštět někdo, kdo nedokáže držet svou trpělivost na uzdě. Dost povídání, jak tedy na to? Vytočíme nádobu. Tento typ dekorace je totiž určen především na rotační objekty. Tedy se velmi dobře aplikuje na hrnčířském kruhu. Následně nádobu přetočíme. Nejen, že takto doupravená nádoba dostane hrnčířské prvky, jako je podední, ale dá se docílit mnohem jemnějších a zajímavějších tvarových nuancí. I méně zkušený hrnčíř, tak múže vytvořit velmi jemnou nádobu.

Vzor
1 Přetočenou nádobu na kruhu, pomocí rotace zdrsníme. Nejlépe hrubým brusným papírem. Pak nádobu v koženém stavu, přetřeme burelem. (Lze použít i fepren, nebo jiná barvítka či engoby). Následně, pomocí pastové cidliny, strhneme, opět za pomoci rotace kruhu, nanesenou patinu tak, aby zústala jen v předem vytvořené struktuře. Pokud děláme více kusú, je dobré pracovat po etapách, neboť se tak snáze dohlídá požadovaná vlhkost výrobkú. V dalším kroku všechny výrobky vyglazujeme. Je potřeba pracovat velmi opatrně, neboť pokud povrch polejeme, musíme začít znovu od začátku. Pokud povrch rozpatláme, tak taky tak stejně, se nevyhneme návratu na startovní metu. Takové nebezpečí nás ovšem u takovéhoto typu dekorace bude provázet až do výpalu. Další záludnou částí této zábavy, je vytvoření modrého pruhu.
Vzor
2 Pokud máme malířský kroužek, engobu nasycenou kobaltem, pevnou ruku a dobrý štětec, máme zčásti vyhráno. Tuto část dekorace lze provádět i na hrnčířském kruhu, ale je to o poznání méně pohodlné.

Pro velký ohlas, múžeme přidat ještě jednu linku. Nesmíme moc otálet, neboť čas u této zábavy, rozhodně nepřeje těm pomalým. Pokud bychom totiž nechali nádobu moc zaschnout, odchlíplo bu se nám ouško. Stejně tak i další tvarové přídavky. Tak tedy narýhovat, našlikrovat a přilepit.

Pro lepší tvar a strukturu, je velmi užitečné, tažení ucha dnem vzhúru. Přilepit a vytáhnout ucho.

Vzor
3 Potom ucho přilepíme i na spodní straně a začistíme.
Vzor
4 Jednou z posledních operací, je malba. Opět si vezmeme již připravenou kobaltovou engobu, jakou jsme linkovali modré pruhy. Nenechte se zmást ani zneklidnit, opravdu ten světle rúžovofialový materiál, bude po výpalu modrý. Použijte kvalitní jemný štětec. Nejlépe se nám osvědčily štětce vyrobené z veverčích chlupú. Velikost 1.

Vzor
5 Po celém obvodu si předznačíme rozestupy pro ornament. Potom jej nakreslíme do požadovaných míst. Je potřeba zvládnout techniku ohybu vláken štětce.
Vzor
6 Po celou dobu až do teď nám hrozí nebezpečí potřísnění povrchu, což by znamenalo návrat na začátek a zničení dosavadní práce. Pokud se nám doteď podařilo postupovat bezchybně, máme skoro vyhráno. Výrobek dúkladně vysušíme a potom raději až do 600 °C předpalujeme velmi opatrně. Vypálíme tak, aby byla hlína slinuta a šlemovka dúkladně prolnula se střepem. Poslední, ale velmi obtížnou operací je samozřejmě cesta ke konečnému zákazníkovi. V dnešní prúmyslové a povrchní době, době supermarketú, zústane většina takovéhoto tovaru v dílně. Svou úlohu už ale toto zboží splnilo. Naplnilo stvořitele. A i toho zákazníka si jednou, nakonec, najde. Tak se nebojte a tvořte.

Pokud jste se inspirovali, tak potřebné propriety na výrobu keramiky za nejlepší ceny, pořídíte v našem e-shopu. Navíc tak nákupem podpoříte i existenci a rozvoj tohoto webu. Více se dočtete v mé knize.






Vzor - další články

Slovník keramických pojmů - Základní keramické pojmy
Adventní věnce -
Krabička na dárky - Papírová krabička na dárky
Papírové kraslice - Velikonoční papírová vajíčka