Filcované sluníčko

Filcované sluníčko Filcované sluníčko
Ukázka z knihy Barevné tvoření, realizace: Alena Isabella Grimmichová, hedvábné šátky a hedvábí na webu Grimmich.cz.

Filcované sluníčko vytvoříme filcováním za sucha, pomocí filcovací jehly.

Filcované sluníčko
1 Materiál: vlna - dva odstíny žluté, dva odstíny oranžové, hnědá (dodává chráněná dílna Ignis, lze koupit ve výtvarných potřebách a na internetu), filcovací jehla, pěnová houbička na nádobí, kousek molitanu nebo houba na mytí, sklenička, bambulky nebo korálky, nůžky, tužka, jehla a nit.
Filcované sluníčko
2 Postup: nejprve si vytvoříme formu, podle které budeme filcovat. Na pěnovou houbičku na nádobí nakreslíme kolečko velikosti o něco větší, než je zamýšlená velikost sluníčka. Můžeme si pomoci tím, že kroužek obkreslíme podle skleničky.

Filcované sluníčko
3 Kolečko vystřihneme a podložíme molitanem. Z obou žlutých vln utrhneme chomáček vláken (nestříháme) a vložíme do vystřižené formy. Množství vlny které použijeme je závislé na tom, jak silný filc chceme vytvořit. Pokud se nám bude zdát filc příliš tenký, je možné postupně vlnu přidávat.
Filcované sluníčko
4 Vpichy filcovací jehlou provážeme vlákna k sobě (pohybem napodobujeme šicí stroj). Postupujeme vpichy od okraje ke středu a vpichujeme až do molitanu. Pozor ať se netrefíte do vlastního prstu, je to poměrně bolestivá zkušenost.

Filcované sluníčko
5 Jakmile drží vlna formu, vyndáme sluníčko, otočíme a pokračujeme ve filcování z druhé strany. Tento postup můžeme několikrát opakovat, dokud nám nevznikne pevný homogenní tvar, z kterého nelze oddělit vlákna.
Filcované sluníčko
6 Již zafilcované sluníčko vyjmeme z formy a jehlou mu upravíme boky. Jakmile vytvoříme definitivní tvar, začneme "kreslit" obličej. Z tmavě oranžové vlny vytrhneme proužek, lehce ho srolujeme a pomocí jehly ho připevníme na sluníčko, vytvoříme tak ústa. Pokračujeme s tvorbou očí. Ze světle oranžové vlny vytvoříme v dlaních dvě kouličky, které vpichy jehlou připevníme na obličej a upravíme jejich tvar a velikost.

Filcované sluníčko
7 Panenky uděláme z hnědé vlny samostatně na molitanu a až hotové je vpichy jehlou provážeme ke sluníčku.
Filcované sluníčko
8 Pokud chceme mít sluníčko zavěšené v prostoru, můžeme ho olemovat bambulkami, filcovanými kuličkami nebo korálky. Kuličky z libovolného materiálu navlékneme na nit a poté je přichytíme po celém okraji sluníčka. Zavěsíme na barevnou stužku a dáme pro radost do dětského pokoje nebo do kuchyně.


Filcované sluníčko - další články

Filcovaná šála - Filcovaná šála
Šála s pavími oky - Filcovaná hedvábná šála
Hvězda - Filcovaná hvězda, vánoční ozdoba
Vánoční ozdoba s korálky - Filcovaná vánoční ozdoba s korálky