Šála

Šála Šála
realizace Alena Isabella Grimmichová, grimmich.cz

Šála vytvořená nuno filcováním je poměrně náročná na výrobu, ale výsledná práce stojí za námahu. Než začnete číst tento návod, přečtěte si prosím článek o filcování a návod na podzimní šálu. V následujícím textu předpokládám znalost informací z těchto článků.

Šála
1 Materiál: Hedvábný Chiffon rozměr 45 x 180, Merino vlna, hedvábí na filcování, bublinková fólie, mýdlo s olivovým olejem, kartáč na nanášení roztoku.
Šála
2 Hedvábí položíme na bublinkovou fólii (bublinky směrem nahoru). Z klubka vytáhneme dlouhá vlákna, kterými utvoříme vzor.

Šála
3 Vzor vybarvíme dalšími odstíny červené a oranžové.
Šála
4

Šála
5 Vlnu natrháme (nikdy nestříháme) ve směru vláken. Jednotlivé kousky (čím menší, tím lépe) pokládáme na hedvábí v místě vzoru.
Šála
6 Vrstvy střídáme křížem, vždy druhou vrstvu kolmo na první tak, aby došlo k pevnému zafilcování.

Šála
7 Pro větší efekt vzor na závěr ozdobíme hedvábnými vlákny.
Šála
8 Připravíme si roztok z horké vody a nastrouhaného mýdla (1 l vody, 1 polévková lžíce mýdla). Kartáčkem nebo košťátkem postříkáme horkým roztokem místa s vlnou tak, abychom se kartáčem vlny nedotkli. Pokropíme i okolní hedvábí.

Šála
9 Jakmile bude celý šál mokrý, zakryjeme ho další vrstvou fólie (tentokrát bublinky směrem dolů). Fólii namočíme a namydlíme, aby nám po ní dobře klouzaly ruce. Krouživými pohyby zapracujeme vlnu do hedvábí. Zpočátku pracujeme velmi jemně, netlačíme. Jakmile se začne vlna filcovat, můžeme pracovat silněji.
Šála
10 Pokračujeme jako u hedvábný šál s podzimním listím. Během filcování stále kontrolujeme a upravujeme vzor. Filcování probíhá tak, že jednotlivá vlákna se pevně zachytávají mezi sebou a do hedvábí. Můžeme si zkoušet, v které fázi filcování jsme. Prsty se pokusíme zvedat vlnu, pokud se nám to daří, jsme na počátku. Pokud vlna pevně drží při sobě a na rubové straně šálu vidíme vlněná vlákna, která prošla hedvábím, blížíme se ke konci.

Šála
11 Pro lepší zapracování vlny nyní srolujeme šálu zakrytou z obou stran bublinkovou folií.
Šála
12 Válíme oběma rukama válec po ploše. Na závěr ještě jednou upravíme vzor a opakujeme filcování v ploše viz. obrázek (9).

Filc, který je nedostatečně přichycen k podkladu můžeme zachránit pomocí filcovací jehly. Již hotový šál (suchý) položíme na molitan (můžeme použít i menší plochy, třeba houbičku na nádobí) a jednotlivými vpichy připevníme vlnu k hedvábí a celou práci dofilcujeme.

Po dokončení šál dobře vymácháme v teplé vodě (alespoň třikrát), aby ve vlně nezůstalo žádné mýdlo. Mácháme a ždímáme jemně, jako když pereme svetřík z angorské vlny. Po důkladném vymáchání dáme šál na pár minut do vlažné vody s octem a tím celý proces filcování ukončíme (do plného umyvadla dávám asi 2 dcl octa). Šál sušíme rozložený na ručníku a po dosušení vyžehlíme (teplota jako na vlnu).

Pro další informace si přečtěte článek o filcování a návod na podzimní šálu.


Šála - další články

Šála s pavími oky - Filcovaná hedvábná šála
Hvězda - Filcovaná hvězda, vánoční ozdoba
Vánoční ozdoba s korálky - Filcovaná vánoční ozdoba s korálky
Vánoční koule - Filcované koule