Šála
realizace Alena Isabella Grimmichová,
grimmich.cz
Šála vytvořená nuno filcováním je poměrně náročná na výrobu, ale výsledná práce stojí za námahu. Než začnete číst tento návod, přečtěte si prosím článek o filcování a návod na podzimní šálu. V následujícím textu předpokládám znalost informací z těchto článků.
1 Materiál: Hedvábný Chiffon rozměr 45 x 180, Merino vlna, hedvábí na filcování, bublinková fólie, mýdlo s olivovým olejem, kartáč na nanášení roztoku.
2 Hedvábí položíme na bublinkovou fólii (bublinky směrem nahoru). Z klubka vytáhneme dlouhá vlákna, kterými utvoříme vzor.
3 Vzor vybarvíme dalšími odstíny červené a oranžové.
4
5 Vlnu natrháme (nikdy nestříháme) ve směru vláken. Jednotlivé kousky (čím menší, tím lépe) pokládáme na hedvábí v místě vzoru.
6 Vrstvy střídáme křížem, vždy druhou vrstvu kolmo na první tak, aby došlo k pevnému zafilcování.
7 Pro větší efekt vzor na závěr ozdobíme hedvábnými vlákny.
8 Připravíme si roztok z horké vody a nastrouhaného mýdla (1 l vody, 1 polévková lžíce mýdla). Kartáčkem nebo košťátkem postříkáme horkým roztokem místa s vlnou tak, abychom se kartáčem vlny nedotkli. Pokropíme i okolní hedvábí.
9 Jakmile bude celý šál mokrý, zakryjeme ho další vrstvou fólie (tentokrát bublinky směrem dolů).
Fólii namočíme a namydlíme, aby nám po ní dobře klouzaly ruce.
Krouživými pohyby zapracujeme vlnu do hedvábí. Zpočátku pracujeme velmi jemně, netlačíme. Jakmile se začne vlna filcovat, můžeme pracovat silněji.
10 Pokračujeme jako u
hedvábný šál s podzimním listím. Během filcování stále kontrolujeme a upravujeme vzor. Filcování probíhá tak, že jednotlivá vlákna se pevně zachytávají mezi sebou a do hedvábí. Můžeme si zkoušet, v které fázi filcování jsme. Prsty se pokusíme zvedat vlnu, pokud se nám to daří, jsme na počátku. Pokud vlna pevně drží při sobě a na rubové straně šálu vidíme vlněná vlákna, která prošla hedvábím, blížíme se ke konci.
11 Pro lepší zapracování vlny nyní srolujeme šálu zakrytou z obou stran bublinkovou folií.
12 Válíme oběma rukama válec po ploše. Na závěr ještě jednou upravíme vzor a opakujeme filcování v ploše viz. obrázek (9).
Filc, který je nedostatečně přichycen k podkladu můžeme zachránit pomocí filcovací jehly. Již hotový šál (suchý) položíme na molitan (můžeme použít i menší plochy, třeba houbičku na nádobí) a jednotlivými vpichy připevníme vlnu k hedvábí a celou práci dofilcujeme.
Po dokončení šál dobře vymácháme v teplé vodě (alespoň třikrát), aby ve vlně nezůstalo žádné mýdlo. Mácháme a ždímáme jemně, jako když pereme svetřík z angorské vlny. Po důkladném vymáchání dáme šál na pár minut do vlažné vody s octem a tím celý proces filcování ukončíme (do plného umyvadla dávám asi 2 dcl octa). Šál sušíme rozložený na ručníku a po dosušení vyžehlíme (teplota jako na vlnu).
Pro další informace si přečtěte článek o filcování a návod na podzimní šálu.