Dečka s mořskými koníky

Dečka s mořskými koníky
Realizace: Arnošta Seidlová

Tato drobná výšivka (výška 19 cm, šířka 26 cm) je vyšitá na hedvábí Crêpe de Chine 10 krémové barvy. Použité příze: Zlatá nit, hedvábná nit, vyšívací hedvábí (tři odstíny zelené, dva žluté, dva světle modré, jeden šedozelený, světle vínová, tmavě vínová, oranžová, červená, tmavě hnědá). Při vyšívání vždy volíme přízi stejných vlastností jako je podklad. Zde je jemný Crêpe de Chine doplněn vyšívacím hedvábím a hedvábnou nití.

Dečka s mořskými koníky
1 Na výšivku byl použit stonkový steh, plný steh, kladená nit (zlatá nit přichycená k podkladu hedvábnou nití).
Dečka s mořskými koníky
2 Těla koníků byla nejprve vyšita hedvábím (stonkovým a plným stehem) a posléze olemována kladenou zlatou nití. Lesklá příze a zlato vhodně doplňují podkladové hedvábí a společně vytvářejí nádherné efekty při změně světla nebo úhlu pohledu.

Dečka s mořskými koníky
3 Vystřižená místa byla předem obšita kroužkovacím stehem hedvábnou nití a posléze olemována kladenou zlatou nití. Zlatá nit na této výšivce byla užita s velkou rafinovaností. Na některých místech vidíme pouze jednu nitku, jinde dvě vedle sebe. V místech vystříhaných vzorů byla nit pokládána tak, aby vytvořila malé ozdobné smyčky přichycené, buď na druhé straně vystřiženého otvoru, nebo se prolínající navzájem s dalšími očky. Vedle je položena druhá nit. Stejným způsobem je vytvořen okraj dečky.


Dečka s mořskými koníky - další články

Vyšívaný přehoz - Vyšívaný přehoz s ptáky a květinou
Ubrus se sedmikráskami - Vyšivaný jarní ubrus
Vánoční ubrusy - Vyšívaný vánoční ubrus
Vyšívané ubrusy - Letní vyšívaný ubrus s květinami