Tašky

realizace: Libuše Neudiková

Tašky
1 Rozměr 38 cm x 43 cm, batikovaná bavlna, technika monotisk. Co potřebujeme: barvy na bavlnu, štětce nebo špachtli, stěrku, šablonu, foto váleček, omyvatelnou podložku (plast,sklo). Než tašku sešijeme, ozdobíme jednu stranu obrázkem. Ten si promyslíme předem, protože barvy poměrně rychle zasychají. Do prostoru vyznačeného na podložce(papírovou lepící páskou) naneseme barvy ve větších a menších plochách dle naší volby.
Tašky
2 Barevné plochy můžeme dále dotvářet hrubým hřebenem, krajkou, provázkem, špachtlí, kresbou prstem. Můžeme experimentovat všemi možnými způsoby,nakonec přiložíme na pomalovanou plochu látku a foto válečkem přejíždíme po rubu. Látku z pomalovaného povrchu opatrně zvedneme. Po zaschnutí barev můžeme ještě dotvořit pomocí šablony a tupovacího štětce ještě nějaký vzor.

Tašky
3 Taška s kapsou technikou krakelování. Rozměr 38 cm x 43cm. Jednobarevný len (tyrkysově modrý), na kapsu bílý len. Co potřebujeme: barvy na bavlnu, pastu z mouky, stěrku nebo špachtli, houbu nebo štětec, vypínací rámek, připínáčky, šablonu. Než tašku ušijeme, pomalujeme si kapsu, velikosti 27cm x 28 cm. Látku velikosti kapsy si napneme do rámku nebo přilepíme na rovnou plochu dočasným lepidlem. Pastou z mouky a vody potřeme celou plochu kapsy. Necháme dobře uschnout, až je dokonale suchá (nejlépe přes noc), látku zmuchláme nebo projedeme přes okraj stolu,aby se povlak drobně rozlámal. Houbou nebo štětcem natřeme popraskaný krunýř barvou (tmavý odstín), tak aby pronikla do všech trhlinek. Přesvědčíte se o tom na rubu látky. Nechte látku uschnout.
Tašky
4 Látku důkladně přežehlíme po rubu a potom ji namočíme do vody. Vlhkou pastu odloupeme, látku několikrát vymácháme, ale nemneme, barva ještě není řádně ustálená. Po následném zažehlení vypereme zbytky pasty. Na krakelované pozadí můžeme dále vypracovat vzor pomocí šablony a tupovacího štětce. Pasta z mouky: asi jeden díl vody smíchat s jedním a půl dílu mouky v těstíčko bílé husté omáčky. Dá se uchovávat v ledničce.