Věnce ze slaného těsta

Věnce ze slaného těsta Věnce ze slaného těsta
realizace Alena Isabella Grimmichová Grimmich.cz, hedvábné šátky

Pečení ze slaného těsta má dlouhou tradici. Důvodem k použití soli v těstě byla ochrana před hlodavci. Návodů na výrobu je velké množství. Liší se ve složení těsta, v délce pečení i v závěrečné úpravě. Některé návody nechávají těsto bez jakékoliv další úpravy, jiné ( jako zmiňované francouzské výrobky) naopak pomalují a nalakují každý kousek, takže původní materiál zcela zakryjí (ale zároveň tím chrání výrobek před moučnými moly).

My si dnes vytvoříme věnce vhodné k vánoční výzdobě. Při úpravě povrchu ponecháme část těsta původní a část pomalujeme.

Věnce ze slaného těsta
1 Materiál: hladká mouka, jemná kuchyňská sůl, voda, štětec, akrylové barvy, bezbarvý lak, vykrajovátka na cukroví.

Postup: hladkou mouku a sůl smícháme v poměru tři díly mouky, jeden díl soli, jeden díl vody. (Vody můžeme dát trochu víc)Vytvoříme tvárné těsto. Pokud je těsto příliš lepivé přidáme sůl.
Věnce ze slaného těsta
2 Z dobře propracovaného těsta vyválíme dva válečky.

Věnce ze slaného těsta
3 Z válečků upleteme copánek.
Věnce ze slaného těsta
4 Copánek nakrájíme na délku zamýšlených věnečků. Ty pak vytvoříme spojením konců copánku trochou vody. Věneček přeneseme na pečící papír a na plech. Vyválíme těsto a vykrajovátky vytvoříme hvězdičky, nebo jiné tvary. Uděláme váleček a nakrájíme ho na malé kousky, z nich uválíme kuličky. Hvězdičky a kuličky pomocí vody nalepíme na věnec.

Věnce ze slaného těsta
5 Těsto se peče dlouho, proto je lepší si vytvořít několik plechů dekorací a ty pak péct zároveň. Pečeme při 120°C 4-5 hodin. Rozhodující je velikost výrobků. Pečení velkého věnce může trvat i 6 hodin.
Věnce ze slaného těsta
6 Upečené věnce necháme vychladnout a pomalujeme je akrylovými barvami. Hvězdičky bíle, kuličky tmavě zeleně.

Věnce ze slaného těsta
7 Barvy necháme zaschnout a poté dozdobíme zlatou nebo měděnou akrylovou barvou. Po dokonalém zaschnutí barev nalakujeme věnce z obou stran bezbarvým lakem. Tím je ochráníme proti vlhkosti.


Věnce ze slaného těsta - další články

Hvězdy -
Vánoční ozdoby s flitry - Vánoční dekorace
Přání s flitry - Vánoční ozdoby
Přáníčka - Vánoční ozdoby