Háčkované kabelky

Háčkované kabelky
1 Háčkované kabelky jsou v současné době oblíbeným módním doplňkem. Vytvoření je velmi snadné a vhodné i pro začátečníky. Uvedeme zde několik různých vzorů a typů kabelek.
Háčkované kabelky
2 Materiál: Bavlněná příze, stužky, korálky, nit na sešití. Kabelka je uháčkovaná dlouhým sloupkem, na závěr je ozdobená výšivkou z korálků a stužek. Pásek přes rameno je tvořen šňůrkou z příze. Jeho šířku si určíte podle své potřeby.

Háčkované kabelky
3 Materiál: Bledě modrá a fialová stužka šířky 3 mm, korálky s broušenými kamínky, nit na sešití. Kabelka je uháčkovaná z fialové stužky dlouhými sloupky. Čtverečkový vzor na klopě z modré stuhy je vytvořen dlouhým sloupkem a jedním řetízkovým okem. Další dlouhý sloupek tvoříme na druhém oku (při vpichu jedno oko vynecháváme). Z bledě modré stuhy jsme uháčkovali řetízek na zavěšení přes rameno. Kabelka je ozdobena výšivkou ze stuhy a korálky. Tři korálky jsou použity místo knoflíků.
Háčkované kabelky
4 Materiál: Bavlněná příze, pěticentimetrový pruh hedvábí, nit na sešití. Hedvábný pruh obarvíme nebo obatikujeme barvami na hedvábí (více: barvení látek). Zadní díl kabelky je uháčkován dlouhými sloupky. Ve střední části předního dílu je vzor vytvořen z 8 řad dlouhých sloupků a jednoho řetízkového oka, jako u kabelky ze stužek (3). Pásek je uháčkován z dvou řad krátkých sloupků. Otvory mezi prodlouženými dlouhými sloupky protáhneme pruhem hedvábí. Na jednom konci hedvábí přišijeme ke kabelce a pokračujeme s protahováním esíčkovitě vždy o řadu výš, na konci opět připošijeme. Údržba - pereme v ruce do 40°C. Po vyprání hedvábí upravíme a necháme schnout na ručníku.

Háčkované kabelky
5 Materiál: Bavlněná příze tmavě modrá a růžová. Detail klopy kabelky.
Háčkované kabelky
6 Kabelka je háčkovaná dlouhými sloupky, přední díl je jednobarevný z modré dvojité příze. U zadního dílu jsme použili jedno vlákno růžové a jedno vlákno modré příze, takže háčkováním vznikl melír. Jeden pruh melíru jsme použili i na spodní část přednice. Klopu jsme háčkovali vždy střídavě, jednu řadu douhých sloupků růžových a jednu modrých. Na závěr kabelku sešijeme.

Háčkované kabelky
7 Materiál: Bavlněná příze růžová a šedá, dva knoflíky, nit na sešití. Kabelka je háčkovaná dlouhými sloupky, vždy jedna řada šedou a jedna řada růžovou přízí. Klopa je z růžové příze z dlouhých sloupků prodloužených o jedno řetízkové oko, jako u kabelky (3). Otvory, které takto vzniknou, můžeme použít místo knoflíkových dírek. Pásek je smotán z růžové i šedé příze.
Háčkované kabelky
8 Materiál: Vlna, perleťový knoflík, nit na sešití. Kabelka je uháčkovaná z dlouhých sloupků (dlouhý sloupek prodloužený o dvě řetízková oka). Pásek na zavěšení tvoří šňůrka smotaná z několika vláken vlny.

Háčkované kabelky
9 Pouzdro na kosmetiku nebo brýle. Materiál: Stužky šířky 3 mm, stužka na zavázání šířky 5 mm a jehla na sešití. Sáček je uháčkován dlouhými sloupky a ozdoben výšivkou. Sešitý je tak, aby uháčkované řady byly svislé. Na závěr je vršek sáčku obháčkován a jehlou s tupou špičkou je protažena stužka na zavázání.
Háčkované kabelky
10 Materiál: Bavlněná příze, dva knoflíky, nit na sešití. Přední a zadní díl je uháčkován dlouhými sloupky. Klopa je tvořena pěti řadami, kde se střídají dlouhé a dlouhé sloupky prodloužené o jedno řetízkové oko, jako u kabelky (3). Krajka na okraji klopy je vytvořená vždy jedním krátkým sloupkem, jedním dlouhým sloupkem, jedním prodlouženým dlouhým sloupkem, dlouhým sloupkem a krátkým sloupkem.
Háčkované kabelky - další články

Ubrus se sedmikráskami - Vyšivaný jarní ubrus
Vánoční ubrusy - Vyšívaný vánoční ubrus
Vyšívané ubrusy - Letní vyšívaný ubrus s květinami
Velikonoční kraslice - Základní techniky barvení kraslic