Peyotový steh

Peyotový steh Peyotový steh
Ukázka z knihy Dárky z lásky, realizace: Alena Isabella Grimmichová

Peyotový steh je nejoblíbenější technikou tkaní v ruce (bez stávku). Je ve výsledku velmi ohebný, pevný a celkově vlastnostmi připomíná tkaninu. Dá se použít na výrobu různých šperků, kabelek a pouzder. Pracuje se většinou s jednoduchou nití. Velmi důležité je její napětí po celou dobu práce. Ani velké ani malé a hlavně rovnoměrné. Nejtěžší je začátek, ale jakmile vytvoříte první tři řady máte vyhráno. Pro začátečníky je vhodné používat sudý počet korálků v řadě. Při lichém počtu by bylo nutné provléct více korálků, abyste se s jehlou dostali na začátek nové řady. Ukážeme si tento steh při výrobě náhrdelníku.

Co budeme potřebovat: skleněný rokajl dvou barev (kulaté skleněné korálky - prodávají se většinou po malých balíčcích ve švadlenkách), ozdobné skleněné korále, jehla a nit na navlékání korálků, 6 hedvábných šňůrek, dvousložkové lepidlo, zapínání s čepičkou (vše lze koupit ve výtvarných potřebách nebo na internetu).

Peyotový steh
1 Postup: navlečeme si nit asi 1m dlouhou. Pro upevnění celého tkaní vytvoříme kotvicí korálek. Nabereme korálek, posuneme ho asi 15cm od konce nitě. Jehlu provlékneme ještě jednou nebo dvakrát korálkem a utáhneme. Tím jsme vytvořili kotvu, nebo uzlík. Nyní navlékneme řadu s 24 korálky. Utáhneme ji tak, aby seděly těsně vedle sebe. Navlékneme další korálek a jehlu provlečeme předposledním korálkem první řady v opačném směru, než jsme tuto řadu navlékali. Tím jsme začali vytvářet druhou řadu. Každý další navlečený korálek provlékáme stejně jako první vždy sudým korálkem první řady. Vytvoří se nám zoubky (mezery do kterých posléze zapadnou korálky třetí řady). Třetí řadu začneme navlečením korálku a provlečením jehly korálkem druhé řady. V každé řadě navlékáme vždy jen 12 korálků. Jakmile je třetí řada hotová a my správně utahovali nit, máme již pevný základ držící tvar. Nyní pokračujeme v tkaní aniž bychom museli hledat který korálek je sudý. Pokud se stehem začínáme je ideální první řady od sebe oddělit barevně. Velmi nám to usnadní práci. Vytvoříme takto 12 řad.
Peyotový steh
2 Nyní si práci trochu zkomplikujeme. Do teď jsme tkali korálky stejných rozměrů a vytvořili tak rovnou hladkou "tkaninu". Nyní začneme přidávat korálky různých velikostí. To se "tkanině nebude líbit a začne se kroutit. Je potřeba střídat větší a menší korálky tak aby toto kroucení nebylo příliš veliké. Střídáme různé druhy a odstíny korálků, neboť nyní tvoříme ozdobu náhrdelníku.

Peyotový steh
3 Stejně utkáme druhou ozdobnou řadu.
Peyotový steh
4 Poté srolujeme utkanou plochu do ruličky a oba konce spojíme. Měly by nám zoubky zapadnout do sebe.

Peyotový steh
5 Pro usnadnění práce si započatou ruličku navlékneme na ukazováček levé ruky. Hotový váleček musí na obou stranách lícovat.
Peyotový steh
6 Pokud díky nerovnoměrné velikosti korálků zbývá na jednom konci "díra", můžeme ještě jeden korálek přidat.

Peyotový steh
7 Celé tkaní musíme dokončit upevněním nitě. Jehlu s nití protáhneme skrz asi pět korálků. Jehlu vytáhneme z práce a poté ji podvlečeme pod nití mezi nejbližším párem korálků. Na niti uvážeme dvojitý uzel. Jehlu provlečeme dalšími pěti korálky a lehce zatáhneme, aby uzlík uvázl v korálku, a tak se skryl. Zbylou nit odstřihneme. (Pokud si nejste jistí jedním zakončením, můžete ho pro jistotu udělat dvakrát.) Nit, která nám zbyla na začátku práce, skryjeme stejným způsobem.
Peyotový steh
8 Váleček můžeme ještě ozdobit korálky, které našijeme z obou stran. Vzniklou ozdobu navlečeme na hedvábné šňůrky. Konce šňůrek pevně svážeme nití a pomocí dvousložkového lepidla vlepíme do zakončovacího zapínání.


Peyotový steh - další články

Bílý náhrdelník - korálky
Dívčí korálky - Dívčí korálky
Tkaná taštička - Korálky
Střapaté korále - Střapaté korále