Návlékání perel

Návlékání perel Návlékání perel

Nejstarším korálkem v historii lidstva je perla. Díky této tradici je název perla zároveň synonymem pro korálek (skleněná perla, dřevěná perla...). Vzhledem k ceně pravých perel byla při jejich navlékání používána technika uzlíků. Každá perla je z obou stran zachycena na vlákně uzlem, který při roztržení zabraňuje rozsypání a ztrátě perel. Tato technika byla přijata i k navlékání perel umělých. Některé základní způsoby navlékání si zde ukážemě.

Návlékání perel
1 Na perlovém hedvábí jsou navlečeny perly stejné velikosti, oddělené mezi sebou jednotlivými uzlíky.
Návlékání perel
2 Perly na obrázku jsou vytvořeny střídáním větších a menších perel, oddělených uzlíky.

Návlékání perel
3 U víceřadých náhrdelníků je klasickým způsobem navlékání perel od nejmenších k největším uprostřed a opět od největších k nejmenším směrem k uzávěru.
Návlékání perel
4 Toto navlékání se používá u jednořadých i víceřadých náhrdelníků. V případě více řad je rozdílná délka jednotlivých řad (nejkratší visí nahoře, nejdelší visí dole). K těmto náhrdelníkům se používají speciální uzávěry s více očky. Tyto uzávěry bývají většinou velmi krásně zdobené.

Návlékání perel
5 Drobné perly je možné navlékat ve více řadách a tyto řady zamotat do jednoho svazku. Tato technika se používá hlavně u umělých perel.
Návlékání perel
6 Náhrdelník ze stočených perel.


Návlékání perel - další články

Dřevěné korálky na kůži - Souprava z dřevěných korálků II
Dřevěné korálky - Souprava z dřevěných korálků I
Víceřadý náramek - Víceřadý náramek z červených a oranžových korálků
Náhrdelník z modrých korálků - Náhrdelník, náramek a náušnice z modrých korálků