Abú Hámid al-Ghazzálí - Zachránce bloudícího

Abú Hámid al-Ghazzálí - Zachránce bloudícíhoFilozof, teolog a mystik Abú Hámid al-Ghazzálí (1058-1111) se ve své knize Zachránce bloudícího věnuje kritice náboženských a politických směrů své doby, jejichž nebezpečí a hlubiny prozkoumal. Hledá jistotu, ale nenálezá ji ve filozofii, v teologii, ani v šíitské doktríně zdůrazňující učitelskou roli imáma. Líčí tak svůj duchovní životopis, průběh svého vlastního hledání, které započalo hlubokou skepsí vůči vědění v době, kdy byl na vrcholu slávy a učil na významné bagdádské univerzitě - „A žádné vědění není zabezpečené a není věděním jistým“. Pochyby a hledání ho nakonec odvedlo na jedenáct let do ústraní, kde poznával cestu islámské mystiky - súfismu, ve které našel zalíbení a jistotu. Ta ho odvrátila od řečí a vědění k bezprostřední osobní zkušenosti - „Čeho bylo lze dosáhnout cestou vědění, toho jsem dosáhl. Zbylo jen to, k čemu nevede cesta poslechu a učení, nýbrž zažívaná zkušenost a postup po cestě.“

Překlad Záchránce bloudícího je velkým přínosem k poznání islámské mystiky a filozofie. Od Luboše Kropáčka zároveň letos vyšlo dílo Súfismus, dějiny islámské mystiky (Vyšehrad 2008), která ještě více otevírá tento podivuhodný a krásný svět.

Hodnocení: 5

Přeložil Luboš Kropáček, Vyšehrad 2004, 112 stran, 138 Kč, knihu si můžete objednat na ivysehrad.cz.

Připravil Šimon Grimmich






Abú Hámid al-Ghazzálí - Zachránce bloudícího - další články

Rudolf Otto - Posvátno - Posvátno je již klasická kniha německého teologa Rudolfa Otto (první vydání v roce 1917). O obsahu hodně napovídá podtitul Iracionalita v ideji božství a její poměr k racionalitě.
Peter Cole - Filozofie náboženství - Filozofie náboženství od Petera Colea pojednává některé pohledy západní filozofie na křesťanství a jeho specifické problémy.
Thomas Moore - Kniha o duši - Thomas Moore ve své knize (v českém vydání navíc vyšla s předmluvou Tomáše Halíka) věnuje pozornost péči o duši v každodenním životě.
Thomas Moore - Kniha o lásce a přátelství - V pohledu na mezilidské vztahy (intimitu, lásku, přátelství, manželství, romantickou lásku...) spojuje přístupy hlubinné psychologie, renesanční filozofie a řecké náboženství.