Jaromír Málek - Poklad krále Tutanchamona

Jaromír Málek - Poklad krále TutanchamonaObjevení hrobky krále Tutanchamona na podzim roku 1922 se stalo událostí, která dodnes nepřestává fascinovat. Údolí králů, o kterém egyptolog Theodore M. Davis v roce 1912 vyjádřil obavu, že je již zcela vyčerpáno, vydalo o 10 let později nečekaný poklad. Díky vynikající intuici archeologa Howarda Cartera a štědré finanční podpoře lorda Carnavona se podařil objev nevídaný i v tak archeologicky bohaté lokalitě, jakým Egypt bezesporu je. Sen každého archeologa, zapečetěná hrobka faraona, vládnoucího Egyptu v letech 1336 - 1327 před Kristem, která unikla náporům zlodějů. (V letech po samotném pohřbu sice byla pravděpodobně z malé části vykradena, ale byla znovu strážci zabezpečena a zapečetěna.) Poklad, který hrobka obsahovala, představuje téměř dokonale dochovaný obrovský korpus prvořadého dobového materiálu z konce osmnácté dynastie. Neocenitelný nejen díky své umělecké hodnotě a vzácným materiálům, ale z hlediska egyptologického bádání hlavně na poli technologií a surovin. Díky množství dochovaných předmětů dodnes není jejich velká část systematicky prozkoumána a zveřejněna.

Jaromír Málek je egyptolog a vedoucí archivu Griffithova ústavu při Ashmoleově muzeu v Oxfordu, v němž je uložena osobní pozůstalost objevitele Tutanchamonovy hrobky H. Cartera. V roce 2000 byl pověřen vedením projektu zveřejnění těchto materiálů na webových stránkách. Ale nejen tam naleznete dobové záznamy a fotografie. Kniha Poklad krále Tutanchamona vychází z těchto dokumentů a kopie třiceti z nich jsou do knihy vložené. Vzhedem k tomu, že zmíněné faksimilie se svou kvalitou blíží originálu, má čtenář určitý pocit účasti na samotném objevu. Výpravná publikace, plná nádherných fotografií z různých období egyptologických výzkumů vám ukáže nelehkou část dějin starověkého Egypta před a za vlády Tutanchamona, historii egyptské archeologie včetně rozluštění hieroglyfů a podrobně vás provede průběhem slavné expedice vedoucí k objevu Tutanchamonovy hrobky. Popisem, který je velice zajímavý, napínavý, doložený Carterovými denníky, kresbami nebo například novinami vydanými při příležitosti objevu. Málek ukazuje nesmírné úsilí, znalosti a hlavně trpělivost archeologů pracujících v Egyptě. Na druhou stranu při čtení knihy vyvstanou otázky, kde je hranice mezi lidskou zvědavostí a etikou. Při popisu vyjímání a pitvání mumie se musíme ptát, zda není jiná cesta k poznání, než porušením všeho v co dávný král a jeho pozůstalí věřili a o co se snažili. Totiž o dokonalé a důstojné zachování těla pro posmrtný život. Tutanchamon ve své hrobce zatím zůstal, i když zbavený svých pokladů. Mnoho jiných svůj věčný klid vyměnilo za vitríny a skladiště muzeí v částech světa o jejichž existenci pravděpodobně neměli ani ponětí. Kniha Jaromíra Málka je velice čtivá, plná zajímavých informací a fotografií. Díky své formě "muzeum v knize" vás zcela pohltí, zapomenete na čas a jen neradi se necháte vyrušit všedním životem.

Hodnocení: 5

1290 Kč, knihu si můžete objednat na knihy.cpress.cz.

Připravila Alena Isabella Grimmichová, můžete se podívat na její hedvábné šátky a šály nebo si přečíst knihu o Kouzlení s hedvabím a o Nunofilcování.






Jaromír Málek - Poklad krále Tutanchamona - další články

Domov, styl, inspirace - Nezáleží na tom, zda si vytváříte zcela nový domov, nebo bydlíte na jednom místě dlouhou dobu a vše již máte zařízené.
Udělejte si Vánoce - Vánoce jsou pro většinu z nás jednoznačně nejoblíbenějšími svátky. Díky tomu se jejich přípravě věnujeme velmi pečlivě a dlouho.
Skládáme a vystřihujeme z papíru - Knížka Skládáme a vystřihujeme z papíru Evy Cílkové a Jaroslavy Šochovské je určena rodičům a učitelům dětí v mateřské školce a na prvním stupni základní školy.
Malujeme na hedvábí - Knížka Malujeme na hedvábí se věnuje technice šibori. Šibori je stará japonská technika zdobení hedvábí.