Markéta Lukáčová, Enkaustika, malování horkým voskem

Markéta Lukáčová, Enkaustika, malování horkým voskemNová kniha Markéty Lukáčové se věnuje technice enkaustiky, výtvarnému využití horkých barevných vosků. Enkaustika je technika s tisíciletou tradicí. Její evropské (moderní) pojetí doznává v posledních několika letech velké obliby zejména díky novým pomůckám, které se objevily na trhu. Technika je oblíbená pro svou jednoduchost, zájemce nemusí mít předchozí výtvarné zkušenosti. Dá se využít pro malování obrázků a přáníček i pro zdobení prostorových objektů (kraslic, krabiček, ozdob...).

Lukáčová opět vytvořila knihu, která se velmi dobře čte. V poměrně rozsáhlém úvodu se autorka pečlivě věnuje seznámení s technikou, materiály, nástroji a dalšími pomůckami. Radí, jak si zařídit pracovní místo, upozorňuje na všechna bezpečnostní úskalí a nezapomene ani na údržbu a úklid.

V další části knihy se věnuje samotným projektům. Provede nás krok za krokem celkem jedenácti projekty, kde plně předvede svou hravost, nápaditost a zároveň čtenáře provede všemi možnostmi využití enkaustiky.

Tak, jak jsme již u Lukáčové zvyklí, i tentokrát v projektech využívá všechny dostupné pomůcky a zapojí do tvorby i současnou techniku (tentokrát fotoaparát, scanner, barevnou tiskárnu...). Díky tomu soupisy materiálu u některých projektů mohou čtenáře zděsit. Nenechte se tím odradit. Mnohé lze vynechat nebo nahradit, důležité je, nechat se inspirovat a vyzkoušet něco nového. V tom, jak přesvědčit čtenáře, aby se naučil něco, co ještě nezná, je Lukáčová velmi schopná.

V závěru knihy přidala autorka pro inspiraci ukázky prací dalších výtvarníků. Kniha je určena zájemcům o zajímavé výtvarné techniky, využijí ji i lektoři výtvarných kurzů a učitelé výtvarné výchovy.

Po dočtení knihy jsem se opět musela zamyslet nad tím, co všem knihám z Portálu, které znám, dodává ten klid a pohodu, díky kterým je nerada odkládám a často se k nim vracím. Výběr témat, autorů, redakční a grafické zpracování nebo celková atmosféra nakladatelství? Nevím, ale na každou novou se těším.

Hodnocení: 5

120 stran, 220 Kč, knihu si můžete objednat na obchod.portal.cz.

Připravila Alena Isabella Grimmichová, můžete se podívat na její hedvábné šátky a šály nebo si přečíst knihu o Kouzlení s hedvabím a o Nunofilcování.


Markéta Lukáčová, Enkaustika, malování horkým voskem - další články

Vánoční quilling - Recenze
Skládání ubrousků - Recenze
Jiskřivé vánoční ozdoby z korálků - Recenze
Mozaika na zahradě - Recenze