Malba na hedvábí Malba na hedvábí

Malba na hedvábí

Barvy na hedvábí

Hedvábí malujeme speciálními barvami na hedvábí, které rozdělujeme podle typu jejich fixace na barvy fixované teplem a barvy fixované párou. Ve výtvarných potřebách dostanete poměrně velkou nabídku kvalitních barev a je na vás, které si vyberete. Každý upřednostňuje něco jiného a je dobré si barvy vyzkoušet, než zakoupíte celou barevnou paletu.

Já ráda používám francouzské barvy značky Pébéo, zvláště na kresbu mi vyhovují zažehlovací Setasilk. Dobré barvy jsou také Marabu.

Štětce

Vedle barev je potřeba mít doma vhodné štětce. Můžete si zakoupit speciální štětce na hedvábí, ale jsou dražší než vlasové na akvarel a lze se bez nich obejít. Kvalitní vlasový štětec je naprosto vyhovující. Já upřednostňuji štětce se syntetickým vlasem. U kulatých štětců je důležité, aby dobře držely tvar a špičku. U plochých štětců je potřeba si dát pozor též na to, aby držely tvar, to znamená, aby se zužovaly v celé ploše směrem ke špičce (tvar dláta), a problémem může být pouštění (pelichání) chlupů. Kulaté štětce kupuji většinou syntetické dovozové např. Rotmarder, Kolinsky, Pelikan. Ploché štětce s přírodním vlasem a dřevěnou lakovanou rukojetí vybírám české, jsou dobré a levnější než dovoz.

Rám na hedvábí

Abychom mohli na hedvábí malovat musíme ho mít vypnuté na rámu. Pro práce malých rozměrů je možno improvizovaně použít dřevěné rámy zhotovené doma. Pro šály a šátky větších rozměrů je lepší si pořídit nastavitelný rám.

Hedvábí

V současné době je u nás poměrně velký výběr hedvábí již ručně obšitého v různých rozměrech a druzích. Polotovary nejsou o moc dražší než metráž a ušetříte si práci s obrubou. Lze zakoupit polotovary šál, šátků, kravat, motýlků, oblečení, deštníků i bytových doplňků. U hedvábí v zásadě platí, že roste cena s jeho gramáží. Čím je hedvábí silnější, tím je kvalitnější, tím lépe na něm vynikne barva. Pokud kupujete hedvábí v metráži, je potřeba si rozmyslet, zda jsou gramáž a typ hedvábí pro vaši práci vhodné. Na oblečení potřebujete silnější hedvábí než na šálu. Například Crepe de Chine 16 je ideální pro halenku, ale na šátek si vybírám Crepe de Chine 8 až 12. Za kvalitnějšími druhy hedvábí je lepší vyjet k našim německým sousedům. Mají výrazně větší výběr metráže i polotovaru.

Nejčastěji malujeme šály a šátky, na jejich tvorbu doporučuji následující druhy hedvábí:

Názvy hedvábí jsou francouzské, pod těmito názvy je naleznete v obchodě.
Malba na hedvábí - další články

Ubrousková technika - Úvod do techniky decoupage
Ubrousky - Jaké používat ubrousky na decoupage
Barvení textilu - Úvod do barvení látek (barvy, zásady)
Batika - Základní iformace o batikování a jednotlivých technikách