Šátek s květy

Šátek s květy Šátek s květy
realizace: Alena Isabella Grimmichová, Grimmich.cz - hedvábné šátky a hedvábí

Kětiny patří mezi klasické vzory malby na hedvábí. Květinové vzory lze použít na módní i bytové doplňky. Šály, šátky, ubrusy, závěsy, polštáře, hedvábné paravány... My si květy namalujeme na předem obarvené hedvábí a doplníme kresbou.

Šátek s květy
1 Materiál: crepe de Satin 12,5, modrá batikovací barva, transparentní zažehlovací barvy na hedvábí (zelená, šedá, tři odstíny modré), mizící fix, plochý a kulatý vlasový štětec.
Postup: hedvábí obarvíme v barvící lázni. Barvíme tak, že hedvábí složíme na čtvrtiny. Mizícím fixem vyznačíme ve středu vzniklého čtverce střed a dále složíme nyní již na osminy. Šátek ponoříme do barvící lázně cípem s vyznačeným středem a to o trochu více než by byl pomyslný trojúhelník. Tím nám na čtverečku, který barvíme zůstane bílý pouze okraj, za který ho držíme. Poté necháme barvu ze šátku odkapat a šátek vymácháme, zafixujeme podle návodu na barvách nebo ve vodě s octem (20:1) a ještě mokrý vyžehlíme. Jestliže si nejste skládáním a barvením šátku jisti, vyzkoušejte si to na kousku papíru.
Šátek s květy
2 Šátek napneme do rámu. Pokud jsme barvili dle návodu, máme ve středu šátku bílý kruh a na všech čtyřech stranách polovinu kruhu. Šátek lze samozřejmě obarvit i jakkoli jinak, případně ho nechat jednobarevný.
Nyní si vytvoříme návrh vzoru. Na látku ho přeneseme tak, že předkreslený motiv obtáhneme výrazným fixem a vložíme pod šátek, prosvítíme a překreslíme mizícím fixem. Květiny také můžeme malovat volně, podle návrhu přímo na hedvábí. Nejprve si tenkým štětcem nakreslíme kontury květů a poté plochým vlasovým štětcem malujeme středy a jednotlivé listy květin. U každé květiny použijeme alespoň tři barvy. Malujeme nejprve jedním odstínem, necháme ho zaschnout a pokračujeme druhým. Štětec po namočení vždy otřeme o okraj nádobky s barvou, abychom ho neměli moc mokrý. Tenkým vlasovým štětcem lehce namočeným v černé barvě, kreslíme kontury květin.

Šátek s květy
3 Začínáme od jejich středů a směřujeme k okrajům listů. Vzhledem k tomu, že květiny spotřebují hodně barvy, nedoporučuji je malovat na Pongé Pokud budete chtít Pongé použít, přimíchejte si do barev zahušťovač (lze koupit ve výtvarných potřebách), ten zastaví rozpíjení velkých ploch. Zahušťovač není dobrý pro kresbu, nevytvoříte s ním tak jemné linie, proto ho používejte pouze na malbu.
Šátek s květy
4 Kresbu zesilte u středu a listy pouze tence obtáhněte. Vytvořte také žilkování a ze středu květů nechte vystupovat tenké dekorativní linky. U některých listů kresbu nedělejte a nechte působit malbu. Po zaschnutí barvy z rubové strany zažehlíme dle návodu na lahvičce. Tím celý výrobek zafixujeme. Pereme v mýdlovém roztoku nebo šamponu do 40°C.


Šátek s květy - další články

Ubrus s květy - hedvábí
Sypaná batika a tisk - hedvábí
Mandala - Šibori
Malované kravaty - Malované kravaty