Vlna, materiál tisíce možností

Vlna Vlna

Vlna je tradiční materiál používáný po tisíciletí díky svým jedinečným vlastnostem - tepelně izoluje, odpuzuje vodu a špínu, je elastická, nesnadno hoří, je hojivá a filcovatelná.

Vlastnosti vlny

Přirozený obsah tuku ve vlněných vláknech zabraňuje pronikání deště a rosy. Vlna může až do jedné třetiny své vlastní váhy pojmout vlhkost, aniž by bylo pociťiváno, že je mokrá. Izolační vlastnosti má vlna díky přes sebe ležícím nakadeřeným vláknům a vzduchovým komůrkám (bublinkám) mezi nimi. Šupinovitou strukturou a vřetenovitými buňkami uvnitř vláken získává vlna svou elasticitu. Vlna může vázat jedovaté látky a neutralizovat je.

Kromě ovčí vlny se na filcování používá i vlna z jiných zvířat (velbloud, lama, králík), záleží nejen na druhu zvířete, ale i na jeho chovu a stravě, od toho se odvíjí kvalita vlny. Podle jednotlivých ras ovcí jsou vlny rozděleny do různých druhů s různou možností použití.

Filcování

Filcování se používá stejně dlouho jako vlna na oblečení a koberce. Nomádi, kočovníci, pěstitelé ovcí používali filcování i na jurty (archeologické nálezy ze 4. stol. před Kristem). Hogenní filc, který vznikne, má všechny vlastnosti vlny. Nemusí se často prát, většinou stačí špínu z filcu oprášit, nebo okartáčovat.


Vlna - další články

Filcování - Základní techniky filcování
Ubrousková technika - Úvod do techniky decoupage
Ubrousky - Jaké používat ubrousky na decoupage
Barvení textilu - Úvod do barvení látek (barvy, zásady)