Šála se spirálou

Šála se spirálou Šála se spirálou
realizace Alena Isabella Grimmichová grimmich.cz

Šála vytvořená nuno filcováním je poměrně náročná na výrobu, ale výsledná práce stojí za námahu. Než začnete číst tento návod, přečtěte si prosím článek o filcování a návod na podzimní šálu. V následujícím textu předpokládám znalost informací z těchto článků.

Šála se spirálou
1 Materiál: Hedvábný Chiffon rozměr 45 x 180, Merino vlna, hedvábí na filcování, bublinková fólie, mýdlo s olivovým olejem, kartáč na nanášení roztoku.
Šála se spirálou
2 Hedvábí položíme na bublinkovou fólii (bublinky směrem nahoru). Vlnu natrháme (nikdy nestříháme) ve směru vláken.

Šála se spirálou
3 Z klubka vytáhneme dlouhá vlákna, kterými utvoříme vzor spirály. Pro větší efekt vzor ozdobíme hedvábnými vlákny.
Šála se spirálou
4 Jakmile poklademe celý vzor, připravíme si roztok z horké vody a nastrouhaného mýdla (1 l vody, 1 polévková lžíce mýdla). Kartáčkem nebo košťátkem postříkáme horkým roztokem místa s vlnou tak, abychom se kartáčem vlny nedotkli. Pokropíme i okolní hedvábí.

Šála se spirálou
5 Fólii namočíme a namydlíme, aby nám po ní dobře klouzaly ruce. Krouživými pohyby zapracujeme vlnu do hedvábí. Zpočátku pracujeme velmi jemně, netlačíme. Jakmile se začne vlna filcovat, můžeme pracovat silněji. Během filcování stále kontrolujeme a upravujeme vzor.
Šála se spirálou
6 Jakmile vlna pevně drží na hedvábí, celý šál vymácháme v mýdlovém roztoku, který jsme opět ohřáli na co nejvyšší teplotu (nenecháváme mýdlo přejít varem). Jemně a lehce vyždímáme a opět šálu položíme mezi fólie a pokračujeme ve filcování. Nezapomeneme si mydlit ruce a fólii pro snadný pohyb. Proces můžeme několikrát opakovat podle toho, jak se nám bude práce zdát úspěšná.


Šála se spirálou - další články

Filcování - Základní techniky filcování
Vlna - Vlastnosti vlny
Batikovaná hedvábná šála - Batikování formou šňůrky
Batika na dřevěném válci - 3 varianty hedvábného šálu