Modrá šála

Modrá šála Modrá šála
realizace Alena Isabella Grimmichová grimmich.cz

Šála vytvořená nuno filcováním je poměrně náročná na výrobu, ale výsledná práce stojí za námahu.

Modrá šála
1 Materiál: Hedvábný Chiffon rozměr 45 x 180, Merino vlna, hedvábí na filcování, bublinková fólie, mýdlo s olivovým olejem, kartáč na nanášení roztoku.
Modrá šála
2 Hedvábí položíme na bublinkovou fólii (bublinky směrem nahoru). Vlnu natrháme (nikdy nestříháme) ve směru vláken. Jednotlivé kousky (čím menší, tím lépe) pokládáme na hedvábí v místě vzoru.

Modrá šála
3 Vrstvy střídáme křížem, vždy druhou vrstvu kolmo na první tak, aby došlo k pevnému zafilcování. Střídáme i barvy. Výsledný efekt bude o to zajímavější.
Modrá šála
4 Jakmile poklademe celý vzor, připravíme si roztok z horké vody a nastrouhaného mýdla (1 l vody, 1 polévková lžíce mýdla). Kartáčkem nebo košťátkem postříkáme horkým roztokem místa s vlnou tak, abychom se kartáčem vlny nedotkli. Pokropíme i okolní hedvábí.

Modrá šála
5 Jakmile bude celý šál mokrý, zakryjeme ho další vrstvou fólie (tentokrát bublinky směrem dolů). Fólii namočíme a namydlíme, aby nám po ní dobře klouzaly ruce. Krouživými pohyby zapracujeme vlnu do hedvábí. Zpočátku pracujeme velmi jemně, netlačíme. Jakmile se začne vlna filcovat, můžeme pracovat silněji.
Modrá šála
6 Během filcování stále kontrolujeme a upravujeme vzor. Filcování probíhá tak, že jednotlivá vlákna se pevně zachytávají mezi sebou a do hedvábí. Můžeme si zkoušet, v které fázi filcování jsme. Prsty se pokusíme zvedat vlnu, pokud se nám to daří, jsme na počátku. Pokud vlna pevně drží při sobě a na rubové straně šálu vidíme vlněná vlákna, která prošla hedvábím, blížíme se ke konci. Jakmile vlna pevně drží na hedvábí, celý šál vymácháme v mýdlovém roztoku, který jsme opět ohřáli na co nejvyšší teplotu (nenecháváme mýdlo přejít varem). Jemně a lehce vyždímáme a opět šálu položíme mezi fólie a pokračujeme ve filcování. Nezapomeneme si mydlit ruce a fólii pro snadný pohyb. Proces můžeme několikrát opakovat podle toho, jak se nám bude práce zdát úspěšná.

Upozornění: Filcování trvá dlouho. Záleží na vrstvě vlny (čím větší, tím déle), na směru vláken (vlákna pokládaná křížem zafilcujeme dříve než vlákna pokládaná pouze jedním směrem - např. u spirál, kde pracujeme s pruhem vlny). Dále záleží na teplotě roztoku, čím teplejší, tím lépe. A v neposlední řadě na práci rukou. Začátečník by měl nejprve vyzkoušet celý proces na malém kousku hedvábí, aby si práci osahal. Každopádně na kompletní vytvoření šálu budete potřebovat několik hodin.

Hotový filc musí být pevný, držet na hedvábí, nesmí pouštět chlupy, zároveň musí být vláčný, aby nerušil strukturu hedvábí. Pokud filcování přeženeme a vlnu vysrážíme, bude vzor v tvrdých plochách, které budou z hedvábí trčet a na dotyk budou štípat (stejně jako je nepříjemné nosit sražený svetr). Dobře vytvořený filc je otázkou praxe. Nezoufejte u případných neuspěchů, je to zkušenost, kterou si časem uděláte.

Filc, který je nedostatečně přichycen k podkladu můžeme zachránit pomocí filcovací jehly. Již hotový šál (suchý) položíme na molitan (můžeme použít i menší plochy, třeba houbičku na nádobí) a jednotlivými vpichy připevníme vlnu k hedvábí a celou práci dofilcujeme.

Po dokončení šál dobře vymácháme v teplé vodě (alespoň třikrát), aby ve vlně nezůstalo žádné mýdlo. Mácháme a ždímáme jemně, jako když pereme svetřík z angorské vlny. Po důkladném vymáchání dáme šál na pár minut do vlažné vody s octem a tím celý proces filcování ukončíme (do plného umyvadla dávám asi 2 dcl octa). Šál sušíme rozložený na ručníku a po dosušení vyžehlíme (teplota jako na vlnu).

Pro další informace si přečtěte úvodní text o filcování a podzimní šála.






Modrá šála - další články

Věnec s filcovanou ozdobou - Věnec s filcovanou ozdobou
Oranžová šála - Oranžová filcovaná šála
Vínová šála - Vínová filcovaná šála
Podzímní šála s padajícími listy - Filcovaná šála