Ubrousková technika

Ubrousková technika

Slovo découpage pochází z francouzštiny. V překladu znamená krájení, rozkrájení, stříhání, vykrajování, vystřihování. To vše je decoupage (při převodu tohoto slova se vytratilo dlouhé e). My se zaměříme na ubrousky a ubrouskovou techniku.

Decoupage, ubrousková technika je velmi vhodná pro začátečníky. Je snadná, rychlá a efektní. Spočívá v nalepení a zafixování obrázku z ubrousků na téměř cokoli. A pěkných ubrousků je na trhu celá řada. Nejvíce se tato technika používá na dřevo, papír, korek, neglazovanou keramiku, kámen a jiné porézní, přírodní materiály. Ubrousková technika je použitelná i na textil, sklo a porcelán za použití speciálních lepidel na decoupage.

Já osobně dávám přednost dřevu, korku, kartonu a dalším poréznám materiálům. Zde není třeba utrácet za většinou velmi drahá speciální lepidla, ale stačí použít klasická lepidla disperzní jako je třeba Herkules nebo Dispercol. Ze zkušenosti nejvíce upřednostňuji Dispercol, pracuji s ním už léta, používám ho při různých výtvarných technikách a mám s ním vynikající zkušenosti. Kromě pevnosti slepeného spoje má velkou výhodu, že nemění časem barvu, nežloutne, což zvlášť u decoupage oceníte.

Ubrousková technika - dekorace domova

Ubrousková technika je ideální prostředek, jak přeměnit domov a domácí dekorace k obrazu svému za minimální námahy a finančních nákladů. Pomůže vám zkrášlit starou židli nebo skříně. Udělá vám útulné prostředí v kuchyni, rozveselí dětstký pokoj. Ozdobit s ní můžete kdejakou drobnost, ale i třeba dveře do sklepa.


Ubrousková technika - další články

Ubrousky - Jaké používat ubrousky na decoupage