Polštář vytvořený voskovou batikou

Polštář vytvořený voskovou batikou Polštář vytvořený voskovou batikou
Ukázka z knihy Dárky z lásky, realizace Alena Isabella Grimmichová, grimmich.cz

Princip voskové batiky je ve způsobu zakrytí části textilie voskem. Vosk je vůči barvě odolný a po jeho odstranění si zakrytá místa ponechávají barvu podkladu. Tímto způsobem můžeme na látce vytvářet mnohobarevné kompozice opakováním barvení a voskování.Tato technika je poměrně složitá a časově náročná, ale není třeba se jí obávat. Každý krok je nutné předem rozmyslet a uvědomit si, co a v jaké barvě bude po odstranění vosku vidět.

Materiál: bavlněný povlak na polštář, barvy na bavlnu, plochý a kulatý štětec, včelí vosk, parafín, plechovou misku a hrnec, balicí papír, noviny, žehličku.

Vosk na batikování si připravíme ze stejného dílu včelího vosku a parafínu. Vše rozehřejeme ve vodní lázni na teplotu, při které je vosk nanesený štětcem na hedvábí průhledný a pronikne skrz látku.

Povlak předem vypereme a vyžehlíme. Vnitřek povlaku vypodložíme kartonem, nebo silnou vrstvou novinového papíru. Papír musí ochránit spodní díl polštáře před prosáknutím vosku, ale zároveň nesmí látku zvlnit, aby nedocházelo k deformacím vzoru při malbě.

Polštář vytvořený voskovou batikou
1 Štětcem namočeným ve vosku namalujeme první část vzoru na látku. Těmto místům zůstane bílá barva. Celý obrázek vybarvíme žlutou a oranžovou barvou. Při technice postupného zakrývání voskem postupujeme vždy od nejsvětlejších barev k tmavším.
Polštář vytvořený voskovou batikou
2 Po dokonalém zaschnutí barvy pokračujeme v malbě voskem. Nezapomínejte stále vyměňovat noviny uvnitř povlaku.

Polštář vytvořený voskovou batikou
3 Nyní malujeme červenou barvou. V našem případě nebylo pro výsledný efekt nutné pokrýt barvou celý vzor.
Polštář vytvořený voskovou batikou
4 Postup opakujeme, nejprve dokončíme kresbu voskem, poté domalujeme zelenou barvou. Počet barevných vrstev je jen na Vás.

Polštář vytvořený voskovou batikou
5 Po dokonalém zaschnutí barev, přetřeme širokým plochým štětcem celou plochu voskem.
Polštář vytvořený voskovou batikou
6 Vosk necháme ztuhnout a po té ho na látce opatrně rozlámeme. Dáme pozor, aby se neodrolil, taková místa je nutné znovu navoskovat.

Polštář vytvořený voskovou batikou
7 Pomačkaný polštář narovnáme, opět vyložíme novinami.
Polštář vytvořený voskovou batikou
8 Tmavě modrou barvou s trochou jaru, nebo jiného odmašťovače zatíráme plochým štětcem do prasklinek. Štětcem kroužíme všemi směry.

Polštář vytvořený voskovou batikou
9 Přebytečnou barvu odsajeme tím, že povlak vložíme mezi balicí papíry. Povlak necháme dobře proschnout.
Polštář vytvořený voskovou batikou
10 Vzhedem k tomu, že vosku je na polštáři velké množství, pokusíme se ho alespoň částečně odrolit. Tato činnost je poměrně zdlouhavá a vytvoří kolem nás značný nepořádek, je nutné s tím předem počítat. Poté dáme povlak mezi bílý balicí papír a z obou stran (svrchu a vnitřku polštáře) dáme 2-3 vrstvy novin. Na žehlicí prkno dáme staré prostěradlo a polštář na ně položíme. Středně nahřátou žehličkou odžehlujeme vosk. Jakmile se papír promastí, vyměníme ho za čistý. Opakujeme tak dlouho, dokud se vosku nezbavíme. Nezapomínejte vyměňovat noviny uvnitř polštáře. Na závěr povlak opatrně vypereme (bude špinavý od tiskařské barvy z novin) a vyžehlíme.

Polštář vytvořený voskovou batikou
11 TIP: Pokud jste zdatné švadlenky, je snazší pro celý postup nekupovat povlak hotový, ale ušít si ho sami až po nabatikování látky. Zároveň vám v takovém případě doporučuji ušít povlak z přírodního hedvábí. Na hedvábí barvy lépe vyniknou a neopírají se. (Samozřejmě v tomto případě vyměníme barvy na bavlnu za barvy na hedvábí.)






Polštář vytvořený voskovou batikou - další články

Velké krabičky na čaj - Dřevěné malované krabičky na čaj
Podložka pod konvici - Dřevěná podložka pod konvici
Malé krabičky na čaj - Dřevěné malované krabičky na čaj
Krabičky s keltskými vzory - Dřevěné malované krabičky s keltskými vzory