Houbičkové prostírání

Houbičkové prostírání Houbičkové prostírání
Ukázka z knihy Tisk a razítkování, realizace Alena Isabella Grimmichová Grimmich.cz, hedvábné šátky

Prostírání si vytvoříme technikou tisku přírodninami. Tisk přírodninami je snadná, rychlá a levná technika zdobení textilií Vše co má zajímavý povrch nebo tvar lze k tisku použít. Květy, listy, větvičky, mušle nebo třeba rozpůlené ovoce a zelenina. My jsme vyzkoušeli tisk houbami.

Houbičkové prostírání
1 Materiál: Krycí barvy na textil, plochý a kulatý vlasový štětec, staré noviny, papírové utěrky, prostírání z přírodního materiálu, žehličku, sklenici s vodou, (nejlépe) nejedlé houby.
Houbičkové prostírání
2 Postup: Prostírání vypereme, vyžehlíme a připravíme si tisk. Tiskneme na stole, na měkčí podložce, aby byl otisk rovnoměrný. Jako podložka postačí několik vrstev starých novin nebo složené staré prostěradlo. Na to položíme látku. Rozkrojíme houbu i s nožičkou a pokud je vlhká, tak ji položíme rozkrojenou stranou na papírové utěrky. Necháme takto několik minut.

Houbičkové prostírání
3 Poté houbu plochým štětcem natřeme barvou a pevně přitiskneme na látku (je nutné udělat předem zkušební otisky na zbytky látky a vyzkoušet tak potřebné množství barvy). Otisk má být zřetelný s jasnými okraji. Pokud se to nedaří, nanášíme buď málo barvy, nebo nemáme kvalitní podložku. Podložka musí být měkká a rovná.Tiskneme různými barvami, štětec vždy dobře vypereme ve sklenici s vodou. Při každé změně barvy, potřebujeme čistou vodu a čistý štětec. Otisky klademe na volná místa, ale můžeme jimi také částečně překrývat již natištěné houby.
Houbičkové prostírání
4 Natištěné obrázky můžeme na závěr domalovat štětcem. Barvy necháme dobře zaschnout a poté dle návodu na barvách zažehlíme.


Houbičkové prostírání - další články

Houby -
Svícny z písku -
Váza -
Krabička s dřívky -