Vosková batika, krakelování

Vosková batika, krakelování Vosková batika, krakelování
realizace Alena Isabella Grimmichová, grimmich.cz

Vosková batika je hra, která vás okouzlí svými možnostmi a ne vždy zcela předvídatelným výsledkem. Lze ji použít k volné malířské tvorbě, ale i k výrobě nejrozmanitějších doplňků vašeho šatníku i interiéru. Princip voskové batiky je ve způsobu zakrytí části textilie voskem. Vosk je vůči barvě odolný a po jeho odstranění zůstávají původně zakrytá místa bílá, resp. ponechávají si barvu podkladu. Technikou krakelování si ozdobíme sáčky na levanduli, ty nám pak ve skříni provoní prádlo a ještě nás ochrání před dotěrnými moli.

Vosková batika, krakelování
1 Co budeme potřebovat? Hedvábí pongé 5, barvy na hedvábí, plochý a kulatý štětec, včelí vosk, parafín, plechovou misku a hrnec, balicí papír a noviny, papírové utěrky, žehličku, jehlu a nit.
Vosková batika, krakelování
2 Vosk vhodný k batikování si připravíme ze stejného dílu včelího vosku a parafínu (můžeme použít bílé svíčky, např. čajové).

Vosková batika, krakelování
3 Vše rozehřejeme ve vodní lázni na teplotu, při které je vosk nanesený štětcem na hedvábí průhledný a pronikne skrz látku. Sáčky můžeme vyrobit tak, že nejprve nabatikujeme hedvábí a potom sáčky ušijeme. Vzor bude na každé straně sáčku jiný. My jsme použili variantu, při které nejprve sáčky ušijeme, dobře vyžehlíme a pak batikujeme. Sáček má pak na obou stranách stejný vzor, neboť hedvábí je tak jemné, že vosk bez problémů pronikne skrz obě vrstvy.
Vosková batika, krakelování
4 Vzor si předkreslíme na papír a položíme pod sáček. Vše vypodložíme kartonem, nebo papírem. Štětcem namočeným ve vosku vzor namalujeme na hedvábí. Během malby hedvábí občas zvedáme, aby se nepřilepilo k podložce. Po dokončení vzoru sáček otočíme, a pokud je to nutné opravíme kontury.

Vosková batika, krakelování
5 Barvami na hedvábí sáček vybarvíme a necháme dobře uschnout.
Vosková batika, krakelování
6 Barvy je možné dle potřeby zředit, případně vzájemně míchat a vytvářet barevné přechody.

Vosková batika, krakelování
7 Po dokonalém zaschnutí barev, přetřeme širokým plochým štětcem celou plochu voskem.
Vosková batika, krakelování
8 Vosk necháme ztuhnout, můžeme ho dát na pár minut i do mrazáku a po té vosk na látce opatrně rozlámeme. Dáme pozor, aby se neodrolil, taková místa je nutné znovu navoskovat. Množství prasklinek si určíme sami, čím jich bude víc, tím bude batika ve výsledku tmavší a „nečitelnější“.

Vosková batika, krakelování
9 Pomačkané hedvábí narovnáme a černou barvou s trochou jaru, nebo jiného odmašťovače zatíráme do prasklinek. Použijeme opět plochý štětec a zatíráme barvu všemi směry až do okrajů sáčku. Přebytečnou barvu odsajeme papírovou utěrkou.
Vosková batika, krakelování
10 Suché hedvábí dáme mezi bílý balicí papír a z obou stran dáme 2-3 vrstvy novin. Na žehlicí prkno dáme staré prostěradlo a na ně položíme sáček v novinách. Středně nahřátou žehličkou odžehlujeme vosk. Jakmile se papír promastí, vyměníme ho za čistý. Opakujeme tak dlouho, dokud se vosku nezbavíme.


Vosková batika, krakelování - další články

Mačkaná batika - Mačkaná batika
Batikované prostírání - Prostírání vytvořené voskovou batikou
Povlak na polštář - Batikovaný povlak na polštář
Sypaná batika II - Sypaná batika