Tisk na látky Tisk na látky
realizace Alena Isabella Grimmichová grimmich.cz

Tisk na látky

Tisk je technika zdobení textilu otiskem razítek nebo tiskátek.

Tisk razítky nebo tiskátky je snadná a efektní metoda zdobení textilu. Bez obav můžeme pracovat i s dětmi. Při práci je důležité mít pracovní oblečení, neboť se snadno zamažeme a barvy se většinou těžko odstraňují. Doporučuji chránit si i ruce vhodnými rukavicemi a pracovat na omyvatelné desce nebo stolu. Pokud tiskneme např. na trička nebo polštáře, vsouváme mezi látky fólii, aby barva neprosákla.

Tisk na látky Tisk na látky

Razítka

Razítka si můžeme koupit hotová, ale lepší bude, pokud si svá originální razítka vyrobíme. Nejjednoduší razítko je z brambory. Bramboru rozpůlíme a na rovné ploše vytvoříme vzor. Bramborové razítko můžeme pár dní skladovat v lednici zabalené ve vlhkém hadříku, ale nejlépe se pracuje s čerstvým.

Trvalejší razítko vytvoříme tak, že na dřevěný špalíček nalepíme vyříznutý tvar z linolea, gumy nebo korku.

Barvu na razítka nanášíme štětcem, válečkem nebo houbičkou (můžeme použít i více barev najednou a dosáhnout tak např. mramorového efektu). Barvy na tisk jsou hustší než na malbu. Jsou vodou ředitelné a k dostání jsou v dostatečném množství odstínů. Před začátkem práce vždy vyzkoušíme otisk na papír nebo raději na odstřížek látky. Je nutné vyzkoušet, kolik barvy má na razítku být. Pokud je jí málo, je otisk nezřetelný, pokud je barvy moc, vytvlačí se do stran a vytvoří nevzhledný plastický okraj.

Tiskátka

Jako tiskátka můžeme použít vše, co má zajímavý plastický povrch - listy, rozkrojené ovoce, krajky, provázky, mušle, ruce... Dále pracujeme stejně jako s razítky. Na závěr barvu zafixujeme podle návodu na balení. Většinou se barvy zažehlují.


Tisk na látky - další články

Vánoční přání - Tištěné vánoční přání
Vánoční prostírání - Potištěné vánoční prostírání
Sypaná batika - Sypaný hedvábný šál
Batikovaný přehoz - Sypaná batika