Tisk voskem

Tisk voskem Tisk voskem
realizace Alena Isabella Grimmichová, grimmich.cz

Ukázka z knihy Výtvarné Vánoce

Tisk na látku můžeme provádět i voskem. Horký vosk na textil můžeme tisknout pomocí dřeva, korku nebo jiných odolných hmot. Vosk je vůči barvě odolný a po jeho odstranění zůstávají původně zakrytá místa bílá, resp. ponechávají si barvu podkladu. Stejně jako to známe z velikonočních kraslic i u látky můžeme vytvářet mnohobarevné kompozice opakováním barvení a voskování. Technikou razítkování si ozdobíme sáčky na dárky.

Tisk voskem
1 Co budeme potřebovat? Hedvábí pongé 5, barvy na hedvábí, korkovou zátku, kulatý a plochý štětec s přírodním vlasem (aby vydržel horý vosk), včelí vosk, parafín, plechovou misku a hrnec, balicí papír, noviny, žehličku, jehlu a nit, barvy na textil Cheds.
Tisk voskem
2 Vosk vhodný k tisku si připravíme ze stejného dílu včelího vosku a parafínu (můžeme použít bílé svíčky, např. čajové). Vše rozehřejeme ve vodní lázni na teplotu, při které je vosk nanesený štětcem na hedvábí průhledný a pronikne skrz látku. Sáčky můžeme vyrobit tak, že nejprve natiskneme hedvábí a potom sáčky ušijeme. Vzor bude na každé straně sáčku jiný. My jsme použili variantu, při které nejprve sáčky ušijeme, dobře vyžehlíme a pak tiskneme. Sáček má pak na obou stranách stejný vzor, neboť hedvábí je tak jemné, že vosk bez problémů pronikne skrz obě vrstvy.

Tisk voskem
3 Hotové sáčky obarvíme barvami na textil, dle návodu na sáčku. Podkladovou barvu vybíráme světlou, aby na ní bylo možné dát další barvy.Hedvábí vypodložíme kartonem, nebo papírem. Špunt namočený v horkém vosku otiskujeme na hedvábí. Během tisku hedvábí občas zvedáme, aby se nepřilepilo k podložce.
Tisk voskem
4 Po dokončení vzoru sáček otočíme, a pokud je to nutné opravíme štětcem kontury.

Tisk voskem
5 Barvami na hedvábí celý sáček přetřeme a necháme dobře uschnout. (My jsme použily cihlový odstín.)
Tisk voskem
6 Poté postup opakujeme, opět tiskneme pomocí zátky, puntíky se nám mohou i částečně překrývat.

Tisk voskem
7 Po dokončení tisku a případných opravách, natřeme hedvábí červenou barvou. Suché hedvábí dáme mezi bílý balicí papír a z obou stran dáme 2-3 vrstvy novin.
Tisk voskem
8 Na žehlicí prkno dáme staré prostěradlo a na ně položíme sáček v novinách. Středně nahřátou žehličkou odžehlujeme vosk. Jakmile se papír promastí, vyměníme ho za čistý.Opakujeme tak dlouho, dokud se vosku nezbavíme.


Tisk voskem - další články

Vosková batika, krakelování - Vosková batika, krakelování
Mačkaná batika - Mačkaná batika
Batikované prostírání - Prostírání vytvořené voskovou batikou
Povlak na polštář - Batikovaný povlak na polštář