Tisk voskem

Tisk voskem
Ukázka z knihy Barevné tvoření, realizace: Alena Isabella Grimmichová, hedvábné šátky a hedvábí na webu Grimmich.cz.

Voskem lze nejen malovat, ale i tisknout. Postačí nám k tomu obyčejná vykrajovátka na vánoční cukroví, která máme všichni doma. Vytvoříme s nimi vzor posetý medovými perníčky i s cukrovou polevou. Takto ozdobenou látku použijeme na ubrus a na sáčky na sladkosti. Co budeme potřebovat? Bavlněné plátno, kovová vykrajovátka na cukroví, kleště, zažehlovací barvy na vybraný textil (hnědá, zlatá, karamelová, žlutá,), Jar, plochý a kulatý štětec, včelí vosk, parafín, papír na pečení, staré noviny, žehličku, papírové utěrky.

Tisk voskem
1 Postup: vyprané a vyžehlené plátno vypodložíme papírem na pečení. Včelí vosk a parafín rozehřejeme v poměru 1:1 ve vodní lázni. Vykrajovátka na cukroví vložíme do misky s horkým voskem a necháme zahřát. Vykrajovátka musí být dostatečně rozehřátá, aby na nich vosk netuhnul. Těžko je tedy potom vezmeme do ruky, snadno bychom se popálili. Použijeme tedy k jejich vytažení i k manipulaci s nimi kleště. Před samotným tiskem z nich odklepneme přebytečný vosk a otisk vyzkoušíme nanečisto na odstřižek látky. Teprve poté tiskneme na připravenou látku. Vybíráme si různé tvary, formy můžeme tisknout částečně i přes sebe tak, aby vznikl dojem plochy posypané cukrovím.
Tisk voskem
2 Jakmile máme celou plochu pokrytou perníčky, začneme je zdobit „cukrovou polevou“, to znamená, že kulatým štětcem namočeným ve vosku vytváříme vzory stejné jako u skutečných perníčků. Některé potřeme „cukrem“ celé. Širokým plochým štětcem přetřeme celou látku žlutě.

Tisk voskem
3 Perníčky vybarvíme tmavě hnědým odstínem. Barvy necháme dobře zaschnout a poté přetřeme celou plochu voskem, abychom vytvořili barevné krakelování.
Tisk voskem
4 Vosk necháme ztuhnout (můžeme ho dát na chvíli i do mrazáku) rozlámeme.

Tisk voskem
5 Do vzniklých prasklinek zatřeme hnědou barvu smíchanou s trochou Jaru. Jar je nutný do barvy přidat, překoná odpor mastného vosku k vodou ředitelné barvě. Místo jaru lze samozřejmě použít i jiný odmašťovač. Barvu zatíráme do prasklinek krouživými pohyby, aby se dostala do všech prasklin.
Tisk voskem
6 Poté ji necháme dobře zaschnout. Vosk opatrně odloupeme a zbytek odžehlíme. Vosk odžehlujeme tak, že vložíme látku na vrstvu starých novin a dalšími dvěma archy novin ji zakryjeme.

Tisk voskem
7 Žehlíme přes papír středně nahřátou žehličkou. Jakmile noviny nasáknou voskem, vyměníme je za čisté a postup opakujeme dokud není všechen vosk odžehlen.Zažehlováním zároveň zafixujeme barvy, takže nyní můžeme látky vyprat a usušit.
Tisk voskem
8 Ozdobenou látkou pošijeme sáčky, které použijeme jako dárkový obal na cukroví nebo dárky třeba zrovna k svátku sv. Valentýna. Stejným způsobem můžeme vytvořit ubrus v barvě medu.


Tisk voskem - další články

Tisk na látky - Tisk na látky
Vosková batika, ubrus - Batikování voskem
Sypaná batika - Sypané batikování
Tisk přírodninami - Tisk na látku