Malba voskem, hřiby

Malba voskem, hřiby Malba voskem, hřiby
realizace Alena Isabella Grimmichová, grimmich.cz

Hřiby budeme malovat voskem podobně jako muchomůrky.

Malba voskem, hřiby
1 Co budeme potřebovat? Bavlněné plátno, barvy na bavlnu, plochý a kulatý štětec, včelí vosk, parafín, plechovou misku a hrnec, balicí papír, noviny, žehličku, oboustrannou lepicí pásku, blok, notes nebo sešit v pevných deskách. Jak postupovat? Vosk na batikování si připravíme ze stejného dílu včelího vosku a parafínu. Vše rozehřejeme ve vodní lázni na teplotu, při které je vosk nanesený štětcem na hedvábí průhledný a pronikne skrz látku.
Malba voskem, hřiby
2 Štětcem namočeným ve vosku namalujeme na látku muchomůrky. (Návrh vzoru je možné si předkreslit na papír a ten vložit pod plátno. Aby byl vzor dobře viditelný obtáhněte ho silným černým fixem.)

Malba voskem, hřiby
3 Houby štětcem vybarvíme a namalujeme si i pozadí, to stačí jen velmi neurčitě rozpíjením skvrn v barvě lesní půdy.
Malba voskem, hřiby
4 Po dokonalém zaschnutí barev, přetřeme širokým plochým štětcem celou plochu malby rozehřátým voskem.

Malba voskem, hřiby
5 Vosk necháme ztuhnout, a potom ho na látce opatrně rozlámeme.
Malba voskem, hřiby
6 Dáme pozor, aby se neodrolil. Taková místa je nutné znovu navoskovat.

Malba voskem, hřiby
7 Černou barvu s trochou jaru, nebo jiného odmašťovače zatíráme plochým štětcem do prasklinek. Štětcem kroužíme všemi směry. Přebytečnou barvu odsajeme tím, že látku vložíme mezi balicí papíry, nebo odsajeme ubrouskem. Opět necháme dobře proschnout.
Malba voskem, hřiby
8 Látku vložíme mezi bílý balicí papír a z obou stran dáme 2-3 vrstvy novin. Na žehlicí prkno dáme staré prostěradlo a látku s novinami na ně položíme. Středně nahřátou žehličkou odžehlujeme vosk. Jakmile se papír promastí, vyměníme ho za čistý. Opakujeme tak dlouho, dokud se vosku nezbavíme. Na závěr opatrně vypereme (bude špinavý od tiskařské barvy z novin) a vyžehlíme. Pomocí oboustranné lapicí pásky přilepíme obrázek na zápisník. Stejným způsobem vytvoříme obrázek hříbků, nebo jiných hub a přilepíme na blok. Obrázky můžeme ozdobit různé předměty, my jsme je přišili na prostírání, ale stejně se mohou vyjímat na polštářích, ubrusech, přilepené na plechovkách a podobně. Vaší fantazii se meze nekladou.


Malba voskem, hřiby - další články

Malba voskem, muchomůrky - Malba voskem, muchomůrky
Tisk voskem - Tisk voskem
Vosková batika, krakelování - Vosková batika, krakelování
Mačkaná batika - Mačkaná batika